Cumhurbaşkanlığında yer edinen kabulde, Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’a beraberindeki kurul ve Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Feyzioğlu beraber rol aldı. Kabulde, Başbakan Yardımcısı Gezim Kültür Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, ve Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Okan Donangil de katıldı.

Kabulde, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz açıklamalarda bulundular.

Yılmaz: “Kıbrıs meselesine yönelik ortaya koyduğunuz vizyonu kuvvetle destekliyoruz”

Kabulde yapmış olduğu konuşmada, kuruluşunun 40’ıncı yıl dönümü dolayısıyla, KKTC’de bulunmaktan luk duyduğunu belirten Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Kıbrıs Türk halkına ve KKTC’ye “önem” ve “öncelik” verdiklerini belirterek, “Ulusal davamız Kıbrıs meselesine ilişkin gelişimleri yakından takip ediyor, Kıbrıs meselesine yönelik ortaya koyduğunuz vizyonu kuvvetle destekliyoruz” dedi.

Kıbrıs Türk halkının egemen eşitliğinin ve eşit internasyonal statüsünün tescil edilmesinin “çözümün anahtarı” olacağını muhataplarına izah ettiklerini belirten Yılmaz, “Ne yazık ki, BM Güvenlik Konseyi’nin bu hakların tescili mevzusunda herhangi bir adım atmadığını görüyoruz” dedi.

Yılmaz, KKTC’nin tanınmasının, Kıbrıs meselesinin adil, kalıcı ve sürdürülebilir bir çözüme kavuşmasının yolunu açacağını vurgulayarak, KKTC’nin tanınması, internasyonal toplumda hak etmiş olduğu yere gelmesini arzuladıklarını yineledi.

“Aliyev’in KKTC bayrağının Azerbaycan’daki etkinliklerde dalgalanması gerektiği ve dalgalanacağına yönelik açıklamasını büyük memnuniyetle karşıladık”

Yılmaz, “Cumhurbaşkanı Sayın Aliyev’in KKTC bayrağının Azerbaycan’daki etkinliklerde dalgalanması gerektiği ve dalgalanacağına yönelik açıklamasını büyük memnuniyetle karşıladık” ifadelerini kullandı.

Yılmaz ek olarak, “KKTC Kültür ve Tanıtım Günleri” dolayısıyla  Cumhurbaşkanı Tatar’ın  Azerbaycan Cumhurbaşkanı  İlham Aliyev’in davetiyle  bu ülkeye  yapmış olduğu ziyaretin başarıya ulaşmış geçmesinden “büyük luk” duyduklarını da kaydederek, “Bu ziyaretin bununla birlikte KKTC’nin Türk dünyasıyla bütünleşmesinde önemli bir adım oluşturduğunu ve ülkelerimiz arasındaki ‘üç devlet, tek millet’ şiarının önemli bir göstergesi bulunduğunu düşünüyoruz” dedi. Yılmaz, Azerbaycan’ın KKTC’ye ve KKTC’nin Türk Devletleri Teşkilatı’na (TDT) gözlemci üyeliğine yönelik yaklaşımının sürdürülüp güçlendirilmesi için çabalarına devam edeceklerini de kaydetti.

-“(Yiğitler-Pile yolunun yapımı mevzusunda varılan mutabakat) Uygulama mevzusunda sahada yaşanmakta olan sorunların bir an ilkin aşılmasını ümit ediyoruz”

Yılmaz, “KKTC ile BM Barış Gücü içinde Yiğitler-Pile yolunun yapımı mevzusunda varılan mutabakatı memnuniyetle karşıladıklarını” da yineleyerek, “Uygulama mevzusunda sahada yaşanmakta olan sorunların bir an ilkin aşılmasını ümit ediyoruz” dedi.

 “Rumların sürekli olduğu benzer halde oldu-bitti yaratma çabalarını görüyoruz. Bu çabalar da inşallah boşa çıkacaktır” diyen Yılmaz,  Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın da ifade etmiş olduğu benzer halde bu yol çalışmasının “insani” bir amaçla yapıldığını, buna engel çıkartılmasının hiçbir şekilde kabul edilemeyeceğini altını çizdi. 

“KKTC’de yaşayan Türk halkının refahı ve mutluluğu için ortak çalışacağız”

Yılmaz, 2023 yılı İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşması çerçevesinde ortak projelerin hayata geçirilmesine devam ettiklerini söylemiş oldu.

Bu doğrultuda, Ercan Havalimanı’nın yeni terminal binası ve pistinin açılışının, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın katılımıyla 20 Temmuz’da gerçekleştirildiğine işaret eden Yılmaz, oldukca önemli bir projenin hayata geçmiş bulunduğunu söylemiş oldu.

“Bu projelere devam edeceğiz ve bilhassa KKTC’de yaşayan Türk halkının refahı ve mutluluğu için ortak çalışacağız” diyen Yılmaz, bu çerçevede KKTC hükümetiyle birlikte yürüttükleri KKTC Su Master Planı Projesi’nin, üreticilerin ve çiftçilerin yaşamını etkileyecek oldukca önemli bir proje olduğuna işaret etti. Yılmaz, “Bu proje bittiğinde oldukca daha verimli ve oldukca daha katma kıymeti yüksek bir ziraat sektörü oluşacak, yeni alanlar sulanacak ve uygun ürün desenleri belirlenip bunlar desteklenecek ve dolayısıyla hem üretici kazanacak hem de tüketici daha kaliteli, daha oldukça gıdaya erişme olanağına kavuşmuş olacak” diye konuştu.

Yılmaz, tüm bu çalışmalarda kurumlar arası iş birliğinin ve koordinasyonun önemli olduğuna işaret ederek, KKTC hükümetine “uyumlu, verimli” iş birliğinden dolayı teşekkür etti.

Yılmaz, Kıbrıs Türk halkına uygulanan izolasyonların sona ermesi gerektirme ettiğini vurgulayarak, “Ne yaparsa yapsınlar Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bu kapıları açacaktır ve hak etmiş olduğu yer gelecektir. 40’ıncı yılınızı bir kez daha kutlarım, nice 40 yıllara… Biz 100 senelik bir Cumhuriyet, siz 40 senelik bir Cumhuriyet oldunuz. Bizlerden daha genç… Bu 100 ve 40 senelik birikimle, Türkiye Yüzyılını ve Kıbrıs Türk halkının yüzyılını, geleceğini oldukca daha güçlü, sağlam temeller üstüne hep birlikte inşa edeceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Tatar: “Egemenliğin sulandırılması yada başka bölgelere çekilmesine asla onay vermeyeceğiz”

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar kabulde yapmış olduğu konuşmada, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ı ve beraberindeki heyeti KKTC’nin 40’ıncı yıl dönümünde ağırlamaktan dolayı büyük mutluluk duyduklarını yineledi.

Cumhurbaşkanı, Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Türkiye’nin desteğiyle birlikte Kıbrıs Türk halkının müktesep hakları egemen eşitlik ve eşit internasyonal statüsü temelinde yeni bir siyasetle yola devam ettiğini belirterek,  Kıbrıs Türk tarafının yeni siyasetinin “iki devletli çözümün” temelini oluşturduğunu altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Türk halkının eşit egemen ve eşit internasyonal statüsünün kabul edilmesinin “esas” bulunduğunu belirterek, Kıbrıs’ta iki ayrı halk ve demokrasi bulunduğunu söylemiş oldu.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Doğu Akdeniz’de ve Mavi Vatan’daki hakların korunması için Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin egemenliğinin korunması gerektiğine de vurgu yaparak, “Egemenliğin sulandırılması yada başka bölgelere çekilmesine asla onay verilemeyeceğini” söylemiş oldu. Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye ile birlikte “uyum” içinde yola devam edileceğini altını çizdi.

KKTC Gazete Manşetleri/ 18 Kasım 2023

KKTC Gazete Manşetleri/ 18 Kasım 2023

KKTC’nin gözlemci üyeliklerine işaret eden Cumhurbaşkanı Tatar, tüm bunların Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin yapısını “güçlendirdiğini” deklare etti.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, 2023 yılı İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşması’nda öngörülen  projeler  ve lüzumlu yasal düzenlemelerle KKTC’nin zeminini güçlendireceklerini, müreffeh yarınların yakalanması için çalışacaklarını, KKTC’de girişimci, eğitimli ve dünyayı takip eden bir Kıbrıs Türk halkı ve gençliği bulunduğunu altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “pandemi, ekonomik kriz ve 6 Şubat depreminin acıların yaşandığını, yalnız yaşamın devam ettiğini ve mukavemetçi bir ruhla geleceğe umutla baktıklarını” kaydetti.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Ukrayna ve Filistin’de yaşanmış olan gelişimleri gördüğümüzde, ana vatan Türkiye’nin etkin ve fiili garantörlüğünün, Türk askerinin adadaki caydırıcı bir güç olarak varlığının bizim burada barış ve huzurumuz için ne kadar önemli bulunduğunu bir kez daha görüyoruz” diyerek, Türkiye’nin desteğiyle, KKTC’nin Doğu Akdeniz ve Mavi Vatan’da bağımsız, hür ve özgür bir Türk devleti olarak yola devam edeceğini altını çizdi.