Cumhurbaşkanlığı’ndan meydana getirilen açıklamaya bakılırsa, Tatar, Silifke Tecim ve Endüstri Odası tarafınca düzenlenen 4’üncü Liderlik Akademisi ve Yönetim Kongresi’nin açılışına katıldı.

Cumhurbaşkanı Tatar açılışta yapmış olduğu konuşmada, kongrede; iş insanları, girişimciler, tecim ve endüstri ile uğraşanları görmekten duyduğu mutluluğu açıkladı.

Cumhurbaşkanı Tatar, 24 Kasım Öğretmenler Günü sebebiyle başta Başkomutan ve Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk olmak suretiyle tüm öğretmenleri kutlama ederek, hayatta olmayanları saygıyla andı.

1974 yılı öncesinde oldukça azca sayıda Kıbrıs Türkü’nün yapınak ve işletme sahibi olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Tatar, politika yanında girişimciliği, yaratıcılığı ve iş yapma becerisiyle ülkede iş alanında da liderlerin çıktığını dile getirdi.

Diyetisyenler Birliği kantinlerde satılan yiyeceklere dikkat çekti

Diyetisyenler Birliği kantinlerde satılan yiyeceklere dikkat çekti

Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin her geçen gün daha oldukça kabul gördüğünü ve Kıbrıs Türkü’nün Anavatan Türkiye’nin desteğiyle siyasal tanınma için uğraştığını özetleyen Cumhurbaşkanı Tatar, yılda 2 milyon gezgin sayısına ulaşıldığını ve 144 değişik ülkeden binlerce öğrencinin üniversitelerde okuduğunu aktardı.

Türkiye’nin Kıbrıs Türkü ile bağlarının kopartılacağı ve Doğu Akdeniz’den uzaklaştırılacağı bir anlaşmayı kabul etmediklerini özetleyen Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs problemininin çözümü için yürütülen iki eşit egemen devletin iş birliğine dayalı çözüm modeli siyasetine verdiği destekten dolayı Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etti.

Kıbrıs Türkü’nün, Kıbrıs’ta Kıbrıs Rumları kadar eşit ve devlet kurma hakkına haiz olduğuna vurgu icra eden Cumhurbaşkanı Tatar, “Kendi geleceğimizi atama etme hakkına sahibiz. Doğu Akdeniz’deki bağımsız Türk devletimizi sonsuza kadar yaşatıp, yücelterek, ülkenin gelişmesi için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Kıbrıs Türkü’ne uygulanan haksız engelleme ver izolasyonlara da değinen Cumhurbaşkanı Tatar, dünya ile tecim yapılmadığı durumlarda Türkiye üstünden hareket edildiğini kaydetti.

KKTC’ye 2015 yılından beridir Türkiye’den boruyla denizden su geldiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Tatar, sırada kabloyla elektrik getirilmesi bulunduğunu altını çizdi. Kıbrıs Rum tarafının gelecek elektriği kullanabileceğini dile getiren Cumhurbaşkanı Tatar, “Çift yönlü elektriğin gelmesiyle Kıbrıs’ta enerji problemi çözülür ve adada iş birliği yapıldığı dünyaya gösterilmiş olur” diye konuştu.

Bağımsız ve egemen bir devlet olan KKTC’yi daha görünür kılıp, enerji ve güvenlik meselelerinde daha kuvvetli yapmak için savaşım verdiklerini özetleyen Cumhurbaşkanı Tatar, “Daha kuvvetli bir iktisat yaratmak için emekler sürüyor. Kıbrıs’ta turizmci, sanayici, üretici ve tecim insanımız risk alıp yatırım yapıyor. Geleceğe güvenip, devlete haiz çıkanları yürekten kutlama ediyorum” dedi.