İşveren temsilcisi Metin Arhun’un BRT’de katılmış olduğu bir programda yapmış olduğu “Bu ülkede işsizlik de yoktur açlık da. Fazlaca rahat bir ülkeyiz. Asgari ücret ve maaş mevzusu ile ilgili gereksiz tartışmalar yaşanıyor.

Çalışanlar kendi durumuna bakıyor, maaşlarını gözden geçiriyor; azca buluyor. Mevzuyu işverenine açıyor; ‘benim maaşım düşük kaldı artıralım’ diyor ve huzuru kaçıran gereksiz tartışmalar yaratıyor” şeklindeki açıklamalara HAKSEN’den tepki geldi.

-“Anormal Olan asgari ücretin  asgari ücretlinin temsil edilmediği bir komisyonda belirlenmesidir”

Yazılı izahat yayımlayan HAKSEN, “Metin Arhun benzer biçimde bir kişinin, ülkede elde etmiş olduğu ayrıcalıklı konumdan bakarak, asgari ücret hakkında atıp tutması, asgari ücretle geçinmeye çalışan insanlarla ilgili ahkam kesmesi ve ülkede her insanın oldukça rahat yaşadığını zannetmesi normaldir. Basit bir akşam, yemek yemiş olduğu mekanda asgari ücretin kat bekat fazlasını gözünü kırpmadan harcayan ve hesapsız kitapsız rahat bir yaşam yaşayan, Metin Bey benzer biçimde insanoğlu bu ülkede normal olarak vardır ve onlar için ülkenin oldukça rahat bir ülke olduğu da gerçektir” ifadelerini kullandı.

“Sadece ülkenin gerçeği bu azınlık ve ayrıcalıklı gruptan ibaret değildir. Elektrik, su ve gaz harcamalarıyla maaşını tüketip, bir ay süresince olmayan parayla idame zorunda kalan emekçiler de bu ülkenin gerçeğidir. Ay başlangıcında kirasını ve faturalarını ödediği süre maaşı tükenen insanlarımızın sayısı, bu ülkede Metin Beylerden daha çoktur ve bu insanoğlu da minimum Metin Beyler kadar ‘insanca yaşama’ hakkına haizdir” denilen açıklamada, tokun açın halinden anlamamasına şaşırmamak gerektiği açıklandı.

-“Esas problem Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun varlığıdır”

Açıklamada, “Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda; devlet, işveren ve asgari ücretle çalışmayan kesimi temsil eden bir sendikamız bulunurken, asgari ücretle çalışan {özel sektör} emekçilerinin masada temsil edilmiyor olması, asgari ücretlinin kaderinin, temsil edilmediği bir masada belirleniyor olmasıdır” denildi.

Asgari Ücret Saptama Komisyonu’nda üye değişti

Asgari Ücret Saptama Komisyonu’nda üye değişti

Asgari Ücret Tespit Komisyonunun bir an evvel lağvedilmesi icap ettiğini kaydeden HAKSEN, “Asgari ücretlinin söz hakkı olmayan bir masada, emekçinin kaderini belirleme ısrarından vazgeçilmeli, Asgari ücret kamudaki en düşük maaşa sabitlenmelidir. Bu sayede kamudaki artış miktarları tertipli olarak asgari tutara yansıyacak, emekçinin kaderi Metin Beyler benzer biçimde “oldukça rahat ve güzel bir ülkede yaşayanların” iki dudağı içinde olmaktan çıkacaktır” ifadelerine yer verdi.