Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs’ta federasyon temelinde, sıfır asker, sıfır garantör ve AB üyeliği isteyenleri eleştirerek “Ben bu şekilde bir durum istemiyorum. Yarın sabah oldukça şeyler yazacaklar, yazsınlar… Türkiye’nin etkin garantörlüğünden ve Türk askerinin caydırıcı varlığından vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanlığı himayesinde ve Ankara Etimesgut Belediyesi katkılarıyla meydana getirilen “Kıbrıs Türk Tarih, Kültür ve Millî Savaşım Müzesi”, Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 40’ıncı yıl dönümü kutlamaları kapsamında bugün 14.30’da Lefkoşa Mücahitler Sitesi’nde düzenlenen halka açık açılış töreni ile hizmete girdi.

Törende konuşan Tatar, Türk Devletleri Teşkilatı’na gözlemci üyeliğin hafife alınacak bir şey olmadığını kaydetti, buralarda meydana getirilen temasların önemini altını çizdi, “Kapılar kapanık olabilir, biz yeni kapılar bulduk. Mücadelemizle her yere gireceğiz” dedi.

Açılış töreninde Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve eşi Sibel Tatar, TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Meclis Başkanı Sıkıntılı Töre, TBMM Temsilcisi Bekir Bozdağ, Başbakan Ünal Üstel, Türkiye Cumhuriyeti’nin Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu, KTBK Komutanı Tümgeneral Sebahattin Kılınç, GKK Komutanı Tümgeneral Osman Aytaç, TSK Temsilcisi Türkiye Genelkurmay Başkanı Orgeneral Metin Gürak, Başbakan Yardımcısı, Gezim, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Ankara Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, konuk heyetler, muharip dernek temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve peşinden İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlamış olan tören, Alper Çınar’ın müzeyi tanıtan sunumuyla devam etti. Sunumda müze projesinin ilk tohumlarının, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın Etimesgut’u ziyaretinde, orada bulunan Türk Tarih Müzesi ve Parkı’nı görmesi ve benzeri bir oluşuma KKTC’de  gereksinim bulunduğunu ifade etmesiyle atılmış olduğu anlatıldı.

Müzenin eğitim programları içereceği bilgisi de verilen sunumun peşinden tanıtım videosu gösterildi.

Açılış konuşmaları ve Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın Ankara Etimesgut Beledi Başkanı Enver Demirel’e teşekkür belgesi takdim etmesinin peşinden müzenin açılışı gerçekleştirildi.

Tatar: “Devlet demek onur anlama gelir, geleceğe umutla bakıyoruz”

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs Türk Tarih, Kültür ve Millî Savaşım Müzesi’nin açılışında yapmış olduğu konuşmada, Kıbrıs Türk halkının oldukça acılar çektiğini, bedeller ödediğini, bir tek neticede 40 yaşını dolduran bir cumhuriyet sahibi olduklarını söylemiş oldu.

Tatar, devlet demenin onur anlamına geldiğini ve geleceğe umutla baktıklarını altını çizdi.

Tatar, KKTC’nin 40’ıncı yıl dönümünde, böylesine önemli bir günde müzenin açılışının önemini vurgulayarak emeği geçenleri kutladı.

Tatar, bir Ankara ziyaretinde Etimesgut Belediye Başkanı ile görüşmesinde oradaki müzenin küçük bir benzerini KKTC’de de yapmayı konuştuklarını kaydederek, Büyükelçinin, Gezim ve Kültür Bakanı’nın, hükümetin destekleriyle ve TC Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayıyla  müzenin hayata geçtiğini söylemiş oldu.

Cumhurbaşkanı Tatar, uzmanları, tarihçileri, TMT mensuplarını selamlayarak işin özünü bildiğini belirttiği Mücahitlerin desteğinin önemini de altını çizdi.

Şampiyon Melekleri ve Türkiye’de depremde ölenleri anarak, müzenin geçmiş olduğu süreçlerden söz eden Tatar, müzede tarihin, geçmişte yaşananların, kültür ve sanat adına yapılanların, Ulusal Arşiv’in desteğiyle dijital ortamda görülebileceğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Mavi Vatan Akdeniz’de  ülkenin stratejik, küresel, jeopolitik, jeo ekonomik statüsünün daha da arttığını belirtti.

Büyük Türk milletinin kopmaz ayrılmaz parçası Kıbrıs Türk halkının Mücahitleriyle büyük bir direniş verdiğini hatırlatan Tatar, bugün KKTC’nin Türk Devletleri Teşkilatı’na gözlemci üyeliğinin de hafife alınacak bir şey olmadığını, bu yerlerde meydana getirilen temasların önemli bulunduğunu kaydetti.  Tatar, “Kapılar kapanık olabilir biz yeni kapılar bulduk. Mücadelemizle her yere gireceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs’ta federasyon temelinde, sıfır asker sıfır garantör ve AB üyeliği isteyenleri eleştirerek “Ben bu şekilde bir durum istemiyorum. Yarın sabah oldukça şeyler yazacaklar, yazsınlar… Türkiye’nin etkin garantörlüğünden ve Türk askerinin caydırıcı varlığından vazgeçmeyeceğiz” diye konuştu.

Yılmaz: “Tarihin mayası insandır ve insan, bir tek bu belleği geleceğe taşıyabilir”

TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ise konuşmasında “Tarihin mayası insandır ve insan, bir tek bu belleği geleceğe taşıyabilir” diyerek bu şeklinde müzelerin önemine işaret etti.

Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 40’ıncı yıl dönümünde müzenin Şimal Kıbrıs’a kazandırılıyor olmasının son aşama anlamlı bulunduğunu vurgulayan Yılmaz, “Kıbrıs’ta köklü Türk tarihinin yaşatılması ve aktarılması için öncülük eden Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’ye, KKTC tarafında Cumhurbaşkanı Ersin Tatar başta olmak suretiyle tüm yetkililere şükranlarımı sunuyor müzenin yapımını üzerine alan Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel’e teşekkür ediyoruz. Niyet hayırlıysa akıbette hayırlıdır. Gurur verici bir yapıt” şeklinde konuştu.

Tarihin, bir milletin bir tek hafızası değil, geleceğine ışık tutan, esin veren ve yol gösteren kayıtlar bulunduğunu özetleyen Yılmaz, tarih bilgisinden yoksun toplumların nereye gideceğini bilemeyeceğine işaret etti, gelecek nesillere tarih şuuru aktarmanın önemine değindi.

“KKTC’yi izole etmeye çalışanlar var. Ne kadar etmeye çalışırlarsa çalışsınlar kapılar bitmez, yeni kapılar açarak geliştireceğiz” diyen Yılmaz, müzede Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın eşi Sibel Tatar’ın inisiyatifinde oluşturulan kapı koleksiyonuna işaret etti ve “Bu müzedeki kapılar da, kapıları kapatmaya çalışanlara güzel bir örnek olmuş” dedi.

Müzenin Kıbrıs Türk tarihini Osmanlı döneminden 1974 Barış Harekâtına ve KKTC’nin kuruluşuna kadar aşamalar ile aktarmasının önemine işaret eden Yılmaz, müzenin bir taraftan internasyonal ziyaretçilere Kıbrıs Türk halkının haklı mücadelesini anlatırken, diğeri taraftan ufaklıklara ve gençlere  vatanın hangi şartlarda, ne mücadelelerle kurulduğunu hatırlatacağını deklare etti.

Ataoğlu: “Okul çağındaki tüm ufaklıklara eğitim yuvası olacak”

Başbakan Yardımcısı, Gezim, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu ise açılış konuşmasında geleneksel ve modern müzecilik teknikleri ile kurgulana müzenin, eğitim ve bilim açısından rehberlik ederek, okul çağındaki tüm ufaklıklara eğitim yuvası olacağını kaydetti.  

“Cumhuriyetin 40.yılında 40 girişimci kadın” fotoğraf sergisi açıldı

“Cumhuriyetin 40.senesinde 40 girişimci hanım” fotoğraf sergisi açıldı

Ataoğlu, Kıbrıs tarihinin kronolojik informasyon ve belgelerini de bünyesinde barındıracak müzenin bununla birlikte KKTC’nin çağdaş müzecilik anlayışına attığı en büyük adımlardan bulunduğunu altını çizdi.

Açılışın Cumhuriyetin 40’ıncı yıl dönümünde yapıldığına  işaret eden Ataoğlu, “Bu zamanı günde, Cumhuriyetin temellerini oluşturan, Kıbrıs Türkü’nün bu topraklarda verdiği var oluş mücadelesinin, çağdaş bir halde anlatıldığı Kıbrıs Türk Tarih ve Ulusal Savaşım Müzesi’nin açılışını da yapmanın coşku ve mutluluğunu da bir arada yaşıyoruz” dedi.

Ataoğlu şu şekilde devam etti:

“Cumhuriyeti emanet edeceğimiz gelecek nesillerin, atalarının dedelerinin verdikleri mücadeleyi doğru şekilde öğrenerek, geleceğe daha güvenli adımlarla yürümelerine vesile olacak bu müze, KKTC’nin ulusal savaşım tarihini yansıtması yanında, bilim ve sanat alanında da var bulunduğunun en net ifadesi olacaktır”

Ataoğlu konuşmasında müzenin hayata geçmesine katkı koyanlara da teşekkür etti.

Demirel: “51 heykel bulunuyor”

Ankara Etimesgut Beledi Başkanı Enver Demirel de konuşmasında, müzenin tarih ve kültür bilinci adına önemine işaret etti. Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın Etimesgut’u ziyaretinde, orada bulunan Türk Tarih Müzesi ve Parkı’nı görmesi ve benzeri bir oluşuma KKTC gereksinim bulunduğunu ifade etmesiyle  projenin ortaya çıktığını dile getiren Demirel, her ziyaretçiye hitap edecek bir müze hazırladıklarını söylemiş oldu.

Zamanı öğrenmenin de tarih yazmaya devam etmenin de önemli bulunduğunu özetleyen Demirel, müzede devlet adamları ve ulusal savaşım emek veren 51 kişinin heykeli bulunduğunu kaydetti.

Demirel projenin hayata geçmesine destek verenlere teşekkür etti.