Bu çerçevede sendika üyesi Meclis çalışanlarının katılımıyla saat 10.00’da basına açıklamada bulunulmuş oldu.

KTAMS Başkanı Güven Bengihan, bir Meclis çalışanın doktor yada Esenlik Kurulu raporu olmaksızın esenlik nedenleriyle başka bir göreve aktarma edilmesinin huzursuzluk yarattığını ve kamu genelinde emsal teşkil etme riski bulunduğunu söyleyerek, bu mevzuda geri adım atılamaması halinde ileriki günlerde eylem hakkını kullanacakları uyarısında bulunmuş oldu.

“Asıl mücadalemiz şimdi başlıyor, lütfen güçlü destek istiyoruz”

“Aslolan mücadalemiz şimdi başlıyor, lütfen güçlü destek istiyoruz”

-“Emsal teşkil etme riski var”

Meclis’in yasaların yapıldığı yer bulunduğunu belirten Bengihan, Meclis Başkanı ve Sekreteryasının daha dikkatli olması, yanlışa müdahale etmesi gerektirme ettiğini söylemiş oldu.

Kamu Görevlileri Yasası’na atıfta bulunan Bengihan, hastalık durumunda, bir çalışanın doktor yada Esenlik Kurulu raporu alması gerekirken, Meclis’te görevli bir stenonun Girne Doktor Akçiçek Hastanesi’nde görevli ortopedi doktorundan almış olduğu “üç ay süreyle sağ elini kullanamayacağına” ilişkin bir yazıyla başka bir göreve verildiğini dile getirdi.

Alınan yazının, esenlik raporu niteliği taşımadığını söyleyen Bengihan, bunun kamu geneline yayılma riski taşıdığını belirtti.

“Antetli kağıtla yazı yollamanın ucu açılırsa, çoğumuz bunu yapabilir. Bunun ucunu tutamayız” diyen Bengihan, Meclis Genel Sekreterliği, Esenlik Bakanlığı Müsteşarı, Personel Dairesi’ne başvurduklarını bir tek herhangi bir adım atılmadığını savundu.

Bengihan, bu mevzuda herhangi bir adım atılmadığı takdirde, ileriki günlerde demokratik eylem haklarını kullanacakları uyarısında bulunmuş oldu.