5 saatlik elektrik kesintisi olacak

5 saatlik elektrik kesintisi olacak

GÜNDEM KIBRIS ÖZEL HABER- PELİN YÜKSELAY

Hür-İş Federasyonu, İşverenler Sendikası Başkan Yardımcısı Metin Arhun’un işçilerle ilgili yapmış olduğu açıklamaları protesto etmek için İşverenler Sendikası önünde toplandı.

Burada izahat icra eden Hür-İş Federasyonu Başkanı Ahmet Serdaroğlu, “Arhun’un talihsiz ve kışkırtıcı açıklamalarından kaynaklı buradayız” dedi. Arhun’un haddini aştığını dile getiren Serdaroğlu, İşverenler Sendikası temsilcisinin popülizm yaparak Asgari Ücret masasının amacını başka bölgelere çekmeye çalıştığını kaydetti.

“Sen hangi hakla insanlarımıza ‘yurt dışına gidin’ dersin?”
Serdaroğlu şu şekilde devam etti:
“İlk olarak tüm asgari ücretlileri vasızsız duyuru etti. Sonrasında “asgari tutarı konuşmaktan rahatsız oluyoruz” dedi. Yetmedi “ülkede açlık, işsizlik yok” dedi. O da yetmedi “asgari tutarı beğenmeyen Avrupa’da gitsin çalışsın” dedi. Sayın Arhun  Cenup’de çalışan bir sürü insan var. Bu insanoğlu mutlu mu sabahları akşamları o sınır kapılarında eziyet çekmekten? Sen hangi hakla insanlarımıza adres gösterirsin, yurt dışına yollarsın? Biz göçü engellemeye çalışırken sen bu çağrıyı yapamazsın”
 

“Çaldıklarınızı geri vereceksiniz”
“Bizim masada belirleyeceğimiz artış değil, yarattığınızı enflasyonu çalışana geri vermektir” diyen Serdaroğlu, ‘çaldıklarınızı geri vereceksiniz” diye altını çizdi. Serdaroğlu, “Masada vereceğiniz asgari ücret artışı değildir. Bunu kez kez vurguluyorum. Kayıpları vereceksiniz, artış değil.  Bir an ilkin asgari ücretlinin kayıplarını vermek için masayı toplayın. Emek verme Bakanına da çağrımdır” diye konuştu. 
 

“Yedikleriniz yetmedi mi?”
İşverenlere ‘yedikleriniz yetmedi mi?’ diye soran Serdaroğlu, Arhun’un asgari ücretin konuşulmasından rahatsız bulunduğunu söylediğini belirterek, ‘peki zamlar sizi asla rahatsız etmiyor mu?’ diye sordu. “Zamlar olurken neredeydiniz?” diye soran Serdaroğlu, ‘Yeter artık. Biz Arhun zihniyetindekilerle masaya oturmayız. Bunlar Asgari Tutarı belirlemez, işçi ile işverenin arasını bozarlar” dedi.
 

Serdaroğlu’ndan Üstel’e: Asgari ücretli için insan hakkı var mı?
Başbakanın insan haklarıyla ilgili açıklamasına da değinen Serdaroğlu, ‘İnsan haklarından bahseden Sayın Başbakan, bu ülkede  asgari ücretliler için insan hakları var mı?’ diye sordu.
 

Serdaroğlu’ndan Solyalı’ya: Sen asgari ücretliler için ne yaptın?
CTP Milletvekili Ürün Solyalı’nın ‘asgari ücret masasında işçileri temsil eden yoktur’ açıklamasını da eleştiren Serdaroğlu, ‘Vardır. Hepinizden fazla temsil ediyoruz biz asgari ücretliyi. Sen ne yaptın asgari ücretli için Solyalı?. Hür-İş burdadır, asgari ücretlinin yanındadır. Kimse bizim temsiliyetimizi tartışamaz” şeklinde konuştu.

Kaynak: