Tatar, ABD merkezli gösterim kuruluşu Politico’ya konuştu.

Tatar, Kıbrıs’ta “federal birleşmeye odaklanmış dış ilişkiler döngüsüyle mevzuyu gözden kaçırdığını” ifade etmiş olduğu AB’nin Ada’da iki devletli çözümü “kabul etmesi icap ettiğini” altını çizdi.

AB’nin “aynı şeyi halletmeye devam ettiğini ve hiçbir şeyin değişmediğini” belirten Tatar, “Federal uzlaşma planları 50 senedir tartışıldı, hiçbir yere ulaşılmadı. Birleşmiş Milletler (BM) bunu biliyor, Avrupalılar bunu biliyor ve her altı ayda bir aynı şeyi gündeme getiriyorlar; Kıbrıs’ta federal temelde uzlaşmanın tartışılması için masaya oturmak gerekiyor.” açıklamasını yapmış oldu.

Başbakan açıkladı... 13’NCÜ MAAŞLAR, 21 ve 22 ARALIK’TA ÖDENİYOR

Başbakan deklare etti… 13’NCÜ MAAŞLAR, 21 ve 22 ARALIK’TA ÖDENİYOR

Tatar, “Iyi mi bizlere bu kadar saygısızlık yapabilir ve ilerlemenin tek yolunun federal uzlaşma olduğuna ısrar etmeye devam edebilirsiniz? (AB) Birazcık daha orta noktada olmalılar.” ifadesini kullandı.

AB ve BM’nin bu yönde ifadelerinin, “tarafsızlıklarına gölge düşürdüğünü” kaydeden Tatar, “Onların daha yansız olmasını bekliyoruz, fakat değiller ve bu bizi üzüyor.” diye konuştu.

Tatar, “Biz burada (Kıbrıs’ta) yaşıyoruz, problemi biliyoruz, birbirimizle yüzleşiyoruz ve gelecekte herhangi bir çözümün adil, uygulanabilir ve sürdürülebilir olmasını istiyoruz. Bu yüzden, yolu açmak ve ileri giden yolu yapmak bizlere bağlı.” dedi.

“Orası bizim ana vatanımız” söylediği Türkiye’den ayrılamayacaklarını vurgulayan Tatar, KKTC’nin, yalnızca Türkiye’nin askeri varlığıyla “güvende hissettiğini” belirterek “Yalnızca Türkiye’ye güveniyorum.” açıklamasında bulunmuş oldu.