Cumhurbaşkanı Ersin Tatar kabulde yapmış olduğu konuşmada; küresel taşların yerinden oynamasının arkasından naturel kaynaklar, güvenlik meseleleri, deniz ve hava sahası konularının ehemmiyet kazanmasıyla Doğu Akdeniz’de bir Türk Devleti olan Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin öneminin daha oldukca arttığını söylemiş oldu.

Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bölgede, barışın, huzurun, güvenliğin sigortası ve anahtarı olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye’nin ulusal müdafa sanayisindeki başarılarının KKTC’nin statüsünü de yükselttiğini altını çizdi.

Kıbrıs’ta bir antlaşmaya varmak için Kıbrıs Rum tarafıyla ihtimaller içinde bir ortaklık cumhuriyeti kurulmasının arkasından Avrupa Birliği içinde garantörlüğün modasının geçmiş olduğu sebebi öne sürülerek Türkiye’nin garantörlüğünün sona ereceğini ve Türk askerinin çekileceğine işaret eden Cumhurbaşkanı Tatar, bu durumun asla kabul edilemez bulunduğunu kaydetti.

KKTC’nin her mevzuda güçlenmesi ve Türkiye ile işbirliğinin artması için çalışmaların sürdüğünü özetleyen Cumhurbaşkanı Tatar, Doğu Akdeniz’de naturel kaynaklar yanında balıkçılık, gezim ve denizcilik mevzularında da büyük potansiyel bulunduğunu aktardı.

Ulusal Müdafa Üniversitesi’nde ulusal değerler, maneviyat ve bayrak sevgisiyle verilen derslerle gençlerin yetiştirilmesinin önemine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Tatar, KKTC’den de eğitim alan gençlerin gelecekte Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetler’de vazife alacağını beyan etti.

Kıbrıs Türkü’nün ulusal değerlerine bağlık kalmış olarak adada var olduğuna vurgu meydana getiren Cumhurbaşkanı Tatar, “350 yıldan fazla Osmanlı İmparatorluğu Kıbrıs’ı yönetti. İngiliz İdaresi ve sonrasında Rum-Yunan ikilisinin talibi Yunanistan’a bağlamak için yapmış olduğu girişimlere karşı direndik. Büyük mücadeleler verdik ve garantör ülke Türkiye’nin 20 Temmuz 1974 senesinde adaya askeri harekat yapmasıyla hem Kıbrıs Türkleri’nin bağımsızlığı ve özgürlüğü hem de Türkiye Cumhuriyeti’nin Doğu Akdeniz’deki güvenliği sağlandı” dedi.

TC Ulusal Müdafa Üniversitesi Rektör Yardımcısı Pof. Dr. Serdar Salman da konuşmasında, Kıbrıs’ın Türkiye Cumhuriyeti için devamlı oldukca mühim olduğuna işaret ederek, Türkiye’deki askeri okullarda ve Ulusal Müdafa Üniversitesi’nde oldukca sayıda Kıbrıs Türkü’nün eğitim gördüğüne dikkat çekti. 

Orta Doğu’dan gelen toz bölgede hava kirliliği yaratıyor

Orta Doğu’dan gelen toz bölgede hava kirliliği yaratıyor

Kabulde Itimat Yaratıcı Önlemler ve İki Taraflı Teknik Komiteler Koordinatörü Güneş Onar ve Cumhurbaşkanı Hususi Danışmanı Gökhan Güler hazır bulunmuş oldu.