Başbakanlık Onur Salonu’nda yer edinen ziyarette, heyetler de hazır bulunmuş oldu. 

Cevdet Yılmaz, ziyarette yapmış olduğu konuşmada, KKTC’nin tarihinde önemli bir dönüm noktası olan cumhuriyet coşkusunu paylaşmaktan mutluluk duyduğunu söylemiş oldu. 

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını ileten ve Kıbrıs Türk halkının bayramını kutlayan Yılmaz, Kıbrıs’ta adil kalıcı sürdürülebilir bir çözüm için Türkiye’nin desteğinin devam ettiğini kaydetti. 

Türkiye’nin iki devletli çözüme desteğinin tam bulunduğunu ifade eden Yılmaz, yapıcı tarafın hep Türk tarafı bulunduğunu yalnız yapıcı olmayanların yasal olmayan şekilde AB’ye alındığını belirtti. 

“Hiçbir sorun çözümsüz değildir, bu sorun da çözülecek yalnız çözüm; adadaki gerçeklere bakılırsa bulunmalıdır” diyen Yılmaz, KKTC ile birlikte yürütülen kalkınma mücadelesinin de devam ettiğini, bu çerçevede Mali ve Ekonomik İşbirliği Anlaşmasının önemli bulunduğunu söylemiş oldu. 

KKTC tarafının elde etmiş olduğu destek ve  uyumluluğun da anlaşmanın verimliliğini artırdığını ifade eden Yılmaz, teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Tatar, İngiltere Türk Diyanet Vakfı Camisi'nde vatandaşlarla sohbet etti

Cumhurbaşkanı Tatar, İngiltere Türk Diyanet Vakfı Camisi’nde vatandaşlarla söyleşi etti

Bunun meyvelerinin de Ercan Havalimanı mevzusunda olduğu benzer halde alındığını ifade eden Yılmaz, Ercan’ı “başarı hikayesi” olarak vasıflandırdı. 

Su projesi sonrası Ercan’ın önemli bir adım bulunduğunu belirten Yılmaz, Su Master Planını da fazlaca önemli gördüklerini, 17 bin hektar alanın sulamaya açılacağını belirtti. 

Cumhuriyet Meclisi binasının da gelecek yıl tamamlanacağını ifade eden Yılmaz, e-devlet projesinin de önemli bir proje bulunduğunu, Kıbrıs Türk halkı için kamuda verimliliğin artacağını kaydetti. 

Ulaştırmada da büyük iş birliği yapıldığını, 630 kilometre yol yapımının devam edeceğini ifade eden Yılmaz, esenlik, eğitim her alanda iş birliğinin sürdüğünü, elektrikte de Türkiye ve dünyaya bağlanma imkanı sağlanacağını,  yenilenebilir enerjinin ülkenin önünü açacağını belirtti. 

Pile- Yiğitler yolundaki emek harcamaları da takdir ettiklerini ifade eden Yılmaz, Rumların uzlaşmaz adımlarının boşa bulunduğunu söylemiş oldu, KKTC’nin yeni yaşını kutlama etti ve şehitlere ve gazilere şükranlarını sundu. 

Üstel 

Başbakan Ünal Üstel de, Yılmaz’ı KKTC’de  ağırlamaktan mutluluk duyduğunu beyan etti. 

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100., KKTC’nin 40. Yılını kutladıklarını belirten Üstel, Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın KKTC’ye açmış olduğu yolları, kapıları sonuna kadar zorlayıp içeriye gitmeye çalıştıklarını söylemiş oldu. 

BM’deki çağrılar sonrası Türk Devletleri Teşkilatı üyeliği ve Azerbaycan ziyaretine işaret eden Üstel, bu gelişimleri KKTC için zamanı olarak vasıflandırdı. 

Azerbaycan ve Türkiye’nin de bugün en üst düzeyde cumhuriyet bayramına katılım gösterdiğini ifade eden Üstel, Kıbrıs’ta iki devlet vurgusu yapmış oldu, Güney Kıbrıs’ın engellemelerine rağmen KKTC’yi geliştirmek için çalıştıklarını söylemiş oldu. 

Mali İşbirliği Protokolleri ile ülkeyi geliştirmeye çalıştıklarını, Su projesinin büyük bir nimet olduğun, Elektrik projesinin de ikinci büyük proje olacağını ifade eden Üstel, yeşil enerji yolunun önünün de açılacağını belirtti. 

Ercan’ın açılmasının KKTC için fazlaca pozitif bulunduğunu, ekonominin pozitif yönde ilerlediğini, eğitimde ve turizmde de daha iyi noktalara gideceklerini belirten Üstel, “Anavatan’a ne kadar teşekkür etsek azdır” dedi. 

Barış Harekatı’nın seneye 50 yılının olacağını, Gazze’de evlatların yaşamını kaybetmesine dünyanın seyirci kaldığını ifade eden Üstel, “Ikimiz de bu saldırılara maruz kaldık, Gazze’de de bu saldırıların durması için ne BM ne AB ağzını açmıyor” diye konuştu.

Pile’de BM’nin tutumunu gördüklerini ifade eden Üstel, Gazze’de savaşın durmasını dünyaya mutluluk gelmesini temenni etti.