Canbulat Şehitliği’nde yer edinen törene, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Başbakan Ünal Üstel,  Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu, Kıbrıs Türk Sulh Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Sebahattin Kılınç, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Osman Aytaç,  Güvenlik Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Tuğgeneral Kadir Bayraklı, şehidin ailesi, yakınları ile öteki askeri ve sivil erkan katıldı.

Canbulat Şehitliğinde en önce şehit Mustafa Mulla Hüseyin için cenaze namazı kılındı.

Sonrasında defnedileceği mezarın başlangıcında tabutuna sarılı KKTC ve Türk bayrakları Cumhurbaşkanı Ersin Tatar tarafınca aileye teslim edildi.

Saygı duruşu ve saygı atışının arkasından Mustafa Mulla Hüseyin defnedildi.

Din İşleri Başkanlığı Gazimağusa Bölge Sorumlusu Faruk Seçkin  Mustafa Mulla Hüseyin ve tüm şehitler için Kuran-ı Kerim okudu.

Öte taraftan Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu şehit Mustafa Mulla Hüseyin ile ilgili paylaşımda bulunmuş oldu

“Mustafa Mulla Hüseyin’in, ailesine ekmek getirme derdinde, 27 yalında bir delikanlı bulunduğunu” hatırlatan Feyzioğlu şu ifadeleri kullandı: 

“Larnaka – Mutluyaka içinde petrol taşıyordu tanker aracıyla.

27 Aralık 1963’tü tarih. Yolunu kestiler. Araçtan indirdiler. Öldürdüler. Türk olduğundan. İşte Kıbrıs gerçeği. Makyajsız. Bugün Gazze’de bebekleri sırf Filistinli oldukları için öldürdükleri benzer biçimde.

İki oğlu vardı Mustafa Mulla’nın.  Eşinin adı Habibe. Oğullarından Salih hayatta. Habibe ana da Tanrı sıhhat versin hayatta. Gencecik yaşta kocasının ‘kaybolması’nın acısının üstüne evlat acısını da yüklendi.

Şenkul, ağır vasıta trafik kısıtlamasına ilişkin ilk verileri paylaştı

Şenkul, ağır araç trafik kısıtlamasına ilişkin ilk verileri paylaştı

Güneyde Rum tarafında Trulli, Larnaka bölgesinde Yitik Şahıslar Komitesinin Ağustos 2022- Ocak 2023  kazıları esnasında bulunan kalıntıların, meydana getirilen  antropolojik ve genetik tetkikler sonucunda şehidimize ilişkin olduğu 18 Ekim 2023 tarihinde saptandı.

 Bugün defnettik. Mulla Hüseyin artık ‘yitik’ değil, bir mezarı var. Duygular karışık. Şehidimizin naaşını görmenin, EOKA katillerinin elinde neler yaşadığını düşünmenin kederi bir yanda, yakarış edecek bir kabre artık haiz olmasının huzuru öteki yanda. Tanrı Mustafa Mulla Hüseyin’e ve  tüm şehitlerimize rahmet eylesin.

Kıbrıs’ta ‘sulh’ istiyoruz diyenler…..

Kıbrıs’ta 1974 Mutlu Sulh Harekatı’ndan beri sulh var. Kıbrıs Türkleri etnik temizlik ve soykırım korkusuyla yaşamıyor.  Rum yönetiminin barıştan anladığı Kıbrıs Türkü’nü dejenere etmek. O şekilde olmasaydı, çoktan antak kalma sağlanmıştı. Olmadı, daha bir kaç ay ilkin resm-i geçit töreninde hazır olda selamladıkları katil EOKAcıların torunları çoktan hazır. Yol ver gitsin diye mi düşünüyorlar acaba? Bunlar yanlış hesaplar. Fazlaca yanlış. Kıbrıs Türkleri asla Gazze’nin kaderini yaşamayacak. Zira onların anavatan Türkiyeleri var.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar  dünyaya duyuru ettiler. Tek çözüm sahadaki gerçekliği, kısaca KKTC’nin egemen eşitliğini ve eşit internasyonal statüsünü tanımak. Türkiye ve KKTC daima el ele oldu ve olacak.”

1936 doğumlu evli ve iki çocuk babası Hüseyin, 27 Aralık 1963’te Larnaka’ya akaryakıt almaya gitmiş ve tekrar geri dönmeyerek ‘yitik’ olarak bildirilmişti.