“Türk Dünyası Söyleşileri” kapsamında 15 Kasım’da düzenlenen etkinliğe, eski bakan ve milletvekillerinden Serdar Denktaş katıldı. 

Türk Devletleri Teşkilatı’na geçtiğimiz yıl gözlemci üye olarak katılan KKTC’ye gereksinim duyulan ilginin gösterilmediğini söyleyen Denktaş, “Biz 40 yıl ilkin bu devleti latife olsun diye kurmadık. Türk dünyası içinde hak ettiğimiz yeri alabildiğimiz gün, dünyanın geri kalanı umurumuzda olmaz. Fakat ne yazık ki, Türk Dünyası’nın diğeri ülkelerinden de Azerbaycan’ın başlatmış olduğu ilgiyi alabilmemiz lazım” dedi.

Avrupa Birliği’nde olduğu şeklinde Türk Devletleri içinde kültürel, ekonomik, toplumsal ve siyasal iş birlikleri olması gerektirme ettiğini belirten Denktaş, “Bu mevzularda birlikte çalışmalıyız. Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ve artık azınlık konumuna düşmüş Türk boylarının da yer almış olduğu, hep birlikte hareket edebildiğimiz, dönem başkanlıklarını dönüşümlü olarak sürdürdüğümüz bir noktaya varabilmeliyiz” şeklinde konuştu.

Ofisinden verilen bilgiye nazaran, Denktaş’ın konuşmasında şunları kaydetti:

“1878’de adamızda Osmanlı bayrağı indirilip, İngiliz bayrağı çekilirken, o dönem azınlık olan Kıbrıslı Rumlar, adanın Yunanistan’a bağlanmasını talep ederken, ikimiz de bunun karşılığında ‘Burası Türk toprağıdır, Kıbrıs Türk’tür Türk duracak’ diyerek, Türklüğümüze sarılarak seneler devam eden bir mücadeleye başladık. 1960 senesinde egemenlik haklarımızı, sahiplilik haklarımızı devrettiğimiz bir ortaklık cumhuriyeti oluştu Kıbrıs adasında. Bu ortaklık yalnız üç yıl sürdü. Arkasından Rum tarafı tekrardan Yunanistan’a bağlanma hayalini canlandırarak yüz üç Türk köyünü yerle bir etti. O köylerde yaşayanlar göç etmek mecburiyetinde bırakıldı ve haklarımızın bu şekilde işgali on bir yıl devam etti. 1974 yılının 15 Temmuz’unda ise Yunanistan cuntası Kıbrıs adasını işgal etme maksadıyla, devrin Cumhurbaşkanı Makarios’a yönelik suikast girişimi başlattı. Kendi aralarında başlamış olan çatışma Türkler üzerine dönünce, oldukça şükür Türkiye garantör ülke olarak Kıbrıs’a müdahalesini başlattı ve Şimal Kıbrıs bugünkü sınırlarına kavuşmuş oldu…”

Türk Devletleri Teşkilatı’na geçtiğimiz yıl gözlemci üye olarak katılan KKTC’ye gereksinim duyulan ilginin gösterilmediğini söyleyen Denktaş, şu şekilde devam etti:

“Türk Devletleri Teşkilatı’na geçen yıl gözlemci üye olarak kabul edildik. Bizi doyum ediyor mu, düzgüsel olarak hayır. Şu sebeple hakkaten Türk Dünyası’nın yanımızda olduğu bir ortam olsun istiyoruz. Kültürel ve ekonomik, iş birlikleri sağlamalıyız. Turan ülküsü, günümüzde at binip kılıç kuşanarak sağlanamaz, Turan ülküsü bana nazaran Avrupa Birliği’nde olduğu şeklinde Türk Devletleri içinde oluşacak kültürel, ekonomik, toplumsal ve en sonucunda siyasal iş birlikleri şeklinde olmalıdır. Bu mevzularda birlikte çalışmalıyız. Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ve artık azınlık konumuna düşmüş Türk boylarının da yer almış olduğu, hep birlikte hareket edebildiğimiz, dönem başkanlıklarını dönüşümlü olarak sürdürdüğümüz bir noktaya varabilmeliyiz.”

-“Türk dünyası içinde hak ettiğimiz yeri alabilmeliyiz”

Denktaş, Türk Devletleri’nin Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile daha yakın ilişkiler kurması gerektirme ettiğini ifade ederek, karşılıklı olarak pek oldukça yarar ve imkandan yararlanılabileceğini söylemiş oldu.

“Biz 40 yıl ilkin bu devleti latife olsun diye kurmadık. Türk dünyası içinde hak ettiğimiz yeri alabildiğimiz gün, dünyanın geri kalanı umurumuzda olmaz. Fakat ne yazık ki, Türk Dünyası’nın diğeri ülkelerinden de Azerbaycan’ın başlatmış olduğu ilgiyi alabilmemiz lazım. Daha iki hafta ilkin Kazakistan’daki toplantıya gözlemci üye olmamıza rağmen katılamadık” diyen Denktaş, gençlerin karşılıklı olarak birbirlerinin ülkelerini tanımaları gerektirme ettiğini, spor müsabakaları yapabilmeleri gerektirme ettiğini ve hatta değişim programlarıyla eğitim alabilmeleri gerektirme ettiğini beyan etti. 

Şimal Kıbrıs’taki eğitim kalitesinin ileri seviyede bulunduğunu belirten Denktaş, “Devletimizde oldukça sayıda üniversite var. Bunların eğitim dili İngilizce. Bu anlamda Türk Dünyası’ndan gençlere oldukça önemli fırsatlar sunabiliriz.”

Şahali: TÜK’te izahı yapılamayacak tuhaflıklar var

Şahali: TÜK’te izahı yapılamayacak tuhaflıklar var

Öte taraftan 15 Kasım Cumhuriyet Bayramı sebebiyle Azerbaycan’da bulunan Denktaş, AZ Tv’ye konuştu. Denktaş, Türk Dünyası’na Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin mücadelesini ve bugünün anlatarak, birleşme çağrısını yineledi.