Tatar, sadece bu anlayışla, Kıbrıs’ta ilelebet bir çözüme erişilebileceğini altını çizdi.

Ülke ekonomisinin tüm engellere karşın gelişmekte bulunduğunu söyleyen Tatar, 1963 senesinde senelik şahıs başına düşen gelirin 300 dolar civarında bulunduğunu hatırlattı. Bu rakamın 1974’ten sonrasında 500 dolara çıktığını, şimdi ise tüm olumsuzluklarına karşın 15 bin civarında bulunduğunu kaydeden Tatar, tüm engelleme ve izolasyonlara karşın ülkeye yatırım yapanları kutlama etti, teşekkürlerini sundu.

En çok yağış Akdeniz'e düştü

En fazlaca yağış Akdeniz’e düştü

Cumhurbaşkanı Tatar, İstanbul’daki temasları kapsamında Çırağan Sarayı’nda meydana getirilen 7’nci İstanbul Iktisat Zirvesi’nde açılış konuşmasını yapmış oldu.

Bu yıl “Sürdürülebilir Yaşam ve Akıllı Şehirler” temasıyla Koluman Otomatik Sanayi A.Ş ana sponsorluğunda düzenlenen 7’nci İstanbul Iktisat Zirvesi iki gün süresince s panellerle devam edecek.  Zirve’de temanın yanında dünyanın ekonomik durumu, iklim değişikliği, gelir dağılımı, cinsiyet eşitliği ve bayanların güçlendirilmesi benzer biçimde mevzular da ele alacak.

Zirve’ye Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz da katılarak konuşma yapmış oldu. Iktisat ve Enerji Bakanı Olgun Amcaoğlu da Zirve’de hazır bulunmuş oldu.

– Tatar: “Türkiye’nin yeni yüzyılında her şey daha iyi olacaktır”

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, burada yapmış olduğu konuşmada, KKTC’den Türkiye baktığında umutlandığını söyleyerek, Türkiye’de istikrarın devamıyla, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde potansiyelin yakalanması ile, geleceğe bakıldığında öngörülebilirliğiyle ve alınan kararlarla, yeni yüzyılda her şeyin daha iyi olacağına inanç emare.

Tatar, kendisinin de bir iktisatçı bulunduğunu kaydederek, gelişme ve refahın sadece istikrar, itimat, insan deposu ve altyapının bir araya gelmiş olarak potansiyelin yakalanması ile olabileceğini altını çizdi.

Bu kapsamda adaletin önemine dikkat çeken Tatar, zenginin aşağıya hor bakmış olduğu durumda çatışma olabileceğini, adaletin sağlanması için gelir dağılımı ve kaynakların sürdürülebilirliği gerekliliklerinin altını çizdi.

– “KKTC’ye haiz çıkmamız icap ettiğini her gün tekrarlamaya devam ediyoruz”

Bugünkü nesiller ve gelecek nesiller içinde dengenin kurulması icap ettiğini de söyleyen Tatar, “Bugün her şey bizim elimizde” diyerek, her şeyin tüketilmesiyle geleceğe borç bırakılmasının gelecek nesillere büyük bir haksızlığa niçin olacağı uyarısında bulunmuş oldu; potansiyelin yakalanmasında çevre, tabiat ve kültürün muhakkak korunması icap ettiğini kaydetti.

Tatar, KKTC’nin potansiyelinin sınırlarının belli bulunduğunu, sadece değerinin her geçen daha da ortaya çıkıyor bulunduğunu belirterek, “Biz KKTC’ye haiz çıkmamız icap ettiğini her gün tekrarlamaya devam ediyoruz” dedi; yeni siyasetin bu aşamada önemine dikkat çekti.

Federal anlayışın getirebileceği tehlikelere işaret eden Tatar, “Annan Planı” dahil geçmişten gelen deneyimlerle artık Cenup’in; Kıbrıs Türk halkı ile tek çatı altında bir ortaklık yapmasının mümkün olamayacağını söylemiş oldu. Tatar, “Bu anlayışı reddediyoruz, reddedeceğiz” dedi.

– “Kıbrıs Türk halkının adadaki yönetim zamanı 60 yılı bulmuştur”

Tatar, Türkiye’nin yetkilerinin korunması ve güvenliğinin sağlanması bakımından, KKTC’ye ilişkin normal olarak söz sahibi bulunduğunu ifade ederek, kimsenin Türkiye’yi Doğu Akdeniz’den dışlayamayacağını dile getirdi.

Tatar, Doğu Akdeniz’deki istikranın devamı, zenginliklerin dengeli paylaşımında Türk-Yunan ilişkilerinin de fazlaca mühim bulunduğunu kaydetti. Tatar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Atina ziyareti öncesinde naturel kaynakların paylaşımına ilişkin iş birliği çağrısını hatırlattı. Tatar, kendisinin de bu yönde Birleşmiş Milletler üstünden yapmış olduğu çağrıları hatırlattı.

1571’den 1878’e kadar Kıbrıs’ın yöneticilerinin kesintisiz olarak Türkler bulunduğunu hatırlatarak, şimdi de onların torunları olan Kıbrıs Türklerinin de adadaki yönetim tarihinin 60 yılı bulduğunu kaydetti.

– “Kırmızı çizgilerimiz, garantörlük ve Türk askerinin devamı”

Cumhurbaşkanı Tatar, tanınma ve siyasal çözümden ilkin Kıbrıs’taki birçok mühim mevzunun iki devlet içinde iş birliği yapılmasıyla ele alınabileceğini belirterek, sadece bu anlayışla Kıbrıs’ta bir çözüme ulaşılabileceğini söylemiş oldu.

Bunun yanında bir antak kalma için kırmızı çizgilerinin Türkiye’nin garantörlüğü ve adada Türk askerinin devamı bulunduğunu ifade eden Tatar, bu çerçevede bir çözümün Kıbrıs’ın her iki tarafı için ekonomik anlamda büyük yansımaları olacağına işaret etti, Türkiye Cumhuriyeti’nin limanları ve hava sahasının Cenup Kıbrıs’a açılmasıyla, ortaya büyük kazançlar çıkacağını dile getirdi.

Tatar, 1963 senesinde senelik şahıs başına düşen gelirin 300 dolar civarında bulunduğunu, bu rakamın 1974’ten sonrasında 500 dolara çıktığını, şimdi ise tüm olumsuzluklarına karşın 15 bin civarında bulunduğunu kaydetti.

– “KKTC, bir albeni merkezi olmaya devam edecek”

Pandemi periyodunun KKTC için büyük bir yıkım bulunduğunu sadece alınan tedbirlerle sürecin başarıyla yönetilebildiğini belirten Tatar, Türkiye Cumhuriyeti’nin büyük desteğiyle meydana getirilen yeni havalimanı yardımıyla, rakamların pandemi öncesi yılları geçtiğini, artmaya devam edeceğini söylemiş oldu.

Cumhurbaşkanı Tatar, pandemi, Ukrayna Savaşı, 6 Şubat Depremi’nin hepsinin ülkede olumsuzlukları bulunduğunu sadece geleceğe umutla bakabilme azmi ve tavrı içinde, TC’nin de desteğiyle KKTC’nin bir albeni merkezi olmaya devam edeceğini beyan etti.

Ülkede ciddi yatırımlar yapılıyor bulunduğunu vurgulayan Tatar, “Engelleme ve izolasyonlara meydan okuyarak yatırımlar hayata geçirmeye devam edenleri kutluyorum” dedi.

– “Sürdürülebilir gelecek için adaya yön verelim”

2015’te tamamlamış olan başarıya ulaşmış Anadolu’dan Su Temin Projesi yardımıyla, ileride fazlaca daha kıymet kazanacak olan suyun daha verimli aktığını dile getiren Tatar, şu anda kablo ile elektrik projesiyle enerji meselesinin kökten çözümğ için emekler yapıldığını hatırlatarak, Cenup Kıbrıs’a “gelin birlikte kullanalım” çağrısında bulunmuş oldu; Tatar, “Bundan daha düzgüsel ne olabilir?” diye sorarak, sürdürülebilir gelecek için adaya yön verme vurgusu yapmış oldu.

Tatar, “Kıbrıs bizim için millidir, fazlaca kıymetlidir” diyerek sözlerini sonlandırırken, iki ülke arasındaki dayanışma ve iş birliğinin sürdürülmesiyle daha da kuvvetli olunması temennisinde bulunmuş oldu; organizasyonun hayırlara vesile olmasını dileyerek, katkı koyanları kutlama etti.

– Tatar, ülkeye dönüyor

Bişkek ve İstanbul’daki temaslarını tamamlayan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, bugün 16.40’ta adaya dönecek. Tatar’ın Ercan Havalimanı’nda basın açıklaması yapması umut ediliyor.