Tatar, Kıbrıs Türk halkı ve Kırgız halkının verdiği mücadelelerin, yaşadıkları katliamların benzer olduğuna dikkat çekerek, bu süreçlerin iki halkı ortak noktada buluşturduğunu beyan etti.

Türk Dünyası devletleri içinde paylaşılan tarihsel zenginlikler, gönül birliği, değerler, maneviyat ve kültürel varlığın önemine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Tatar, “Tek yürek olduğumuz için başarıya ulaşmış olacağız” dedi ve bu tek yüreğin, Türk milletini geleceğe güvenli adımlarla taşıyacak en büyük zenginlik ve güç bulunduğunu söylemiş oldu. 

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kırgızistan’da temasları kapsamında, Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği tarafınca Bişkek şehrinde düzenlenen “Kırgızistan’da Enerji Yatırımları ve İş birliği Konferansı”na onur konuğu olarak katılarak, açılışında konuşma yapmış oldu.

Bugün süregelen ve iki gün sürecek olan Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi ve Hyatt Regency Otel’de yer edinen konferansta, Cumhurbaşkanı Tatar’ın yanı sıra Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, Cumhurbaşkanı Hususi Temsilcisi Güneş Onar, KKTC Ankara Büyükelçisi İsmet Korukoğlu  ile KKTC Bişkek Temsilcisi Mehmet Davulcu hazır bulunmuş oldu. 

Kırgızistan’dan ve öteki Türk Dünyası devletlerinden uzmanlar, iş insanları, bürokratlar, dernek başkanları ve akademisyenlerin katılmış olduğu Konuşma’ta 2 gün süresince enerji temalı yatırım ve iş imkanları tartışılacak, ikili görüşmeler yapılacak. 

– Rektör Ceylan: “Kıbrıs Türk’tür Türk duracak”

Enerji Yatırımları ve İş birliği Konferansı açılışında ilk olarak söz alan Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alpaslan Ceylan, Türklerin 1571’de Kıbrıs’ta, 2023’te de Kıbrıs’ta olduklarına işaret ederek, “Daha nice yüzyıllar Kıbrıs’ta Türklük var olacak var olmaya devam edecek” dedi, Kıbrıs’ta bir adım geri atılmasının söz mevzusu olamayacağını altını çizdi. 

Prof. Dr. Ceylan, Mavi Vatan Projesi’nin Kıbrıs’ta Türkiye’nin ne işi bulunduğunu sorgulayan gaflet sahiplerinin kalbine hançer şeklinde saplandığını, bu proje ile Akdeniz’deki tüm senaryoların çöp bulunduğunu kaydetti. 

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ı Manas Üniversitesi’nde ağırlayabilmelerinin en mühim etkeninin, Kıbrıs konusunu oldukca iyi bilen Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov bulunduğunu vurgulayan Ceylan, bu şansı kendilerine verdiği için Cumhurbaşkanı Caparov’a teşekkürlerini sundu. 

KKTC’nin Türk Devletleri Teşkilatı’na gözlemci üye olmasını ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın KKTC’nin artık tanınması gerektiğine yönelik çağrısını hatırlatan Rektör Ceylan, “İsteseler de istemeseler de” KKTC’nin tanınmak zorunda kalınacağına dikkat çekti. 

Cumhurbaşkanı Tatar’ın “Cenevre’de federasyon defterinin kapandığını tüm dünyaya bildirdik” ifadesini anımsatan Ceylan, bundan dolayı Cumhurbaşkanı’na teşekkürlerini iletti, buna ek olarak Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ı yad ederek, “Hayatta hiçbir vakit yalpalamayacaksın, düşüncelerinde bir ileri bir geri adımlar atmayacaksın, her devrin adamı değil her dönem adam olacaksın” sözlerini hatırlattı.

Rektör Ceylan’ın çağrısı üstüne, salondaki katılımcılar hep birlikte “Kıbrıs Türk’tür Türk kalacaktır” diye haykırdı. 

– Demirci: “Ayrı devletler olmamıza karşın, tek millet tek yüreğiz”

Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği Genel Sekreteri İlyas Demirci ise konuşmasında, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın katılımıyla konferansın tam bir bayram havasında geçtiğini kaydederek, bu etkinliğin zamanı öneme haiz bulunduğunu belirtti.

“Ayrı devletler olmamıza karşın tek millet, tek yüreğiz” diyen Demirci, tüm Türk devletlerinin sulh ve refah içinde ebediyete kadar birlikte olması temennisinde bulunarak, Konuşma’ın hayırlı olmasını diledi. 

Rektör Prof. Dr. Ceylan ve Genel Yazman Demirci’nin peşinden Cumhurbaşkanı Ersin Tatar konuşma yaparak, katılımcıları selamladı. Tatar’ın konuşma yapmış olduğu süre süresince, katılımcılar ellerindeki KKTC bayraklarını havaya kaldırdı. 

– Tatar: “Tek yürek olduğumuz için başarıya ulaşmış olacağız”

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, burada yapmış olduğu konuşmada, KKTC’nin bugüne kadarki varoluş mücadelesine değinerek, Kıbrıs problemininin geçmiş ve geleceğine yönelik bilgiler verdi.

Tatar, Ata Yurdu Kırgızistan’da, Tanrı Dağı’nın eteklerinde Türk Dünyası’ndan kıymetli temsilcilerle bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, bugünün zamanı bigün bulunduğunu kaydetti, heyecanlı karşılamadan dolayı teşekkürlerini iletti. 

Aradaki binlerce kilometre mesafelerin teknolojik gelişmeler yardımıyla azaldığını kaydeden Tatar, “Büyük milletin evlatları olarak bu şekilde gönül birliği içinde buluşmak özlem gidermek ve kucaklaşmak bizlere yakışandır” dedi, buraya birçok engelin aşılarak gelindiğini belirtti. 

– “Ortak tarihsel zenginlikler, gönül birliği, maneviyat ve kültürel varlık”

Büyük Kırgız Yazar Cengiz Aytmatov’a duyduğu saygıyı ifade eden ve kendisine rahmet dileyen Cumhurbaşkanı Tatar, Aytmatov’un “kelimelerin her şeyi anlatmaya yetmediği” sözünü hatırlattı; Türk Dünyası Devletleri içinde paylaşılan tarihsel zenginlikler, gönül birliği, değerler, maneviyat ve kültürel varlığın kelimelerle ifade edilemeyeceğini söyleyerek, “Tek yürek olduğumuz için başarıya ulaşmış olacağız” dedi. 

Tatar, Kırgızistan’da verilen mücadelenin, 1937 senesinde 100’den fazla aydınının kurşuna dizilmesinin ve yaşamış olduğu kırım ve barbarlıklara benzer bir sürecin 1960 yıllarında Kıbrıs Türk halkının da yaşadığını söyleyerek, bu süreçlerin iki halkı ortak noktada buluşturduğunu beyan etti. 

Kıbrıs Türk halkının yaşamış olduğu acılara değinen Tatar, oldukca yakın mesafede olan kendi soydaşlarını hiçbir vakit yalnız bırakmayan Türkiye’nin bunlaracevabını 1974 Kıbrıs Sulh Harekatı ile verdiğini dile getirdi. 

– “Kıbrıs’ta sulh ve uzlaşma istiyoruz”

Enerji mevzusuna ve yatırımlarına değinen Tatar, Asrın Projesi olarak anlatılan Türkiye’den asma borularla su getirme projesinin başarısının altını çizdi. Tatar, fosil yakıtın getirmiş olduğu sıkıntılara da yer vererek, gene Türkiye’den kabloyla elektrik getirilmesiyle Kıbrıs’ın her iki tarafında bu sıkıntıya son verilmesi planlarından bahsetti, bu dev projelerle geleceğe güvenli adımlarla yüründüğünü kaydetti. 

Cenup tarafa ve çeşitli internasyonal platformlarda, daima Kıbrıs’ta barışı ve uzlaşıyı istediklerini yinelediklerini kaydeden Tatar, Türkiye’nin desteği, Türk dünyasının değerlendirmeleri ve yeni gerçeklere nazaran bir antak kalma zemini bulmak için çabalarını sürdürdüklerini kaydetti. 

Federasyon temelinde bir anlaşmanın zemininin kaybolduğunu, onca yıl yürütülen çalışmaların boşa çıktığını belirten Tatar, Kıbrıs Türk halkını yok oluşa sürüklemeye ve Türkiye’yi Doğu Akdeniz’den dışlamaya yönelik bir anlaşmaya inanmadıklarını altını çizdi. 

– “KKTC Türk dünyasının ayrılmaz ve kopmaz bir parçasıdır”

Meclis perşembe günü toplanacak

Meclis perşembe günü toplanacak

İki devletin iş birliği ile gene antak kalma olabileceğini ve bu antak kalma ile kuzeyde bağımsız, egemen bir Türk devletinin yaşamaya devam edebileceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Tatar, bunun ne kadar mühim olduğuna vurgu yapmış oldu.

Tatar, hızla gelişen teknolojinin de gelişmesi ile artık mesafelerin yakınlaştığını, Türk milletinin her yerde birlikte olabilme erdemine ulaştığını belirterek, en güneydeki Türk Devleti olmanın ve Türk Dünyası’nı Doğu Akdeniz’e ulaştıran devlet olmanın sorumluluğuna işaret etti. 

Tatar, “Doğu Akdeniz’de buradan binlerce kilometre uzaklıkta, bağımsız bir Türk devleti olan KKTC Türk dünyasının ayrılmaz ve kopmaz bir parçasıdır” ifadelerini kullandı. 

KKTC’nin bu doğrultudaki gayretlerine büyük destek veren Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür eden Tatar, Erdoğan’ın Kıbrıs Türklerinin hak ve çıkarlarını her platformda dile getirdiğini ve haklarının tanınması için davet yaptığını anımsattı. 

“Kıbrıs Türkü internasyonal anlaşmalar gereğince egemen bir halktır. mutlak surette Kıbrıs’ın geleceğinde söz hakkı vardır” diyen Tatar, asla bağımsızlıktan, egemenlikten ve KKTC’den vazgeçmeyeceklerini dile getirdi. 

– “Ata yurdu, ata topraklarımız Kırgızistan bizim için büyük bir kıymet”

Ata yurdu, ata toprakları olan Kırgızistan’ın büyük bir kıymet bulunduğunu ve iki halkın ortak değerler ve maneviyat paylaştığını ifade eden Tatar, İsmail Gaspıralı’nın “dilde, fikirde, işte birlik” sözlerinin önemine dikkat çekti. 

“Ne mutlu Türk’üz. Ne mutlu buradayız” diyen Tatar, “Siz değerli üyelerimizin kalbi benim kalbimle örtüşmüştür. Bu tek yürek, bizlerin geleceğe güvenli adımlarla taşıyacak, en büyük zenginliğimiz, en büyük gücümüzdür” diyerek sözlerini sonlandırdı. 

Tatar, başta KKTC’nin gözlemci üye olarak Türk Devletleri Teşkilatı’na üyeliğine büyük destek veren Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov olmak suretiyle, Manas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ceylan Alpaslan, Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği Başkanı İlyas Demirci, Türkiye Cumhuriyeti Bişkek Büyükelçisi Ahmet Sadık Doğan ve Milletvekili, Kırgızistan-KKTC Dostluk Grubu Başkanı Dastanbek Cumabekov ve alın teri döken her insana teşekkürlerini iletti. 

– Fahri doktora töreni

Konuşmaların peşinden fahri doktora törenine geçilerek, Cumhurbaşkanı Tatar’a fahri doktora ünvanı verildi, cüppesi giydirildi. 

Törende, Üniversite’nin Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a fahri doktora verilmesine ilişkin sonucu da okunarak, Tatar’a ünvanın “Kıbrıs Türk halkının hak, hukuk, eşitlik ve özgürlük mücadelesini her platformda savunması, Kıbrıs’ta iki devletin egemen eşitliği prensibinde çözüm mevzusunda gayretleri, Mavi Vatan mevzusunda sarsılmaz bir iradeyle Türkiye Cumhuriyeti ile beraber hareket etmesi, KKTC’nin TDT’ye gözlemci üye olma sürecindeki unutulmaz çabaları, Tanrı Dağları’ndan Beşparmak Dağları’na uzanan kardeşlik köprüsünün güçlenmesini sağlaması, Türk dünyası halklarının birbirlerini yakından tanımaları ve Türklük bilince yapmış olduğu katkılar” sebebiyle verildiği kaydedildi.