DOLAR
32,4019
EURO
34,5558
ALTIN
2.452,88
BIST
9.814,19
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
26°C
İstanbul
26°C
Az Bulutlu
Salı Az Bulutlu
24°C
Çarşamba Az Bulutlu
21°C
Perşembe Az Bulutlu
16°C
Cuma Yağmurlu
16°C

Bir yabancı öğrencinin sıhhat sigortası ve poliçesiyle mücadelesi

Bir yabancı öğrencinin sıhhat sigortası ve poliçesiyle mücadelesi
25.03.2024 19:07
10
A+
A-

Chidume Martins

Sıhhat sigortası, sigortalının karşılaşmış olduğu tıbbi ve cerrahi harcamaları karşılayan bir sigorta türüdür. Sıhhat sigortası hastalık ya da yaralanma sebebiyle sigortalının ödemek durumunda kalmış olduğu harcaması geri öder ya da  direkt sıhhat hizmetini sağlayanı öder.  Kıbrıs’ın kuzeyindeki kurumlar, güvenli bir sıhhat sistemi güvencesi ile öğrencileri cezbetmek için sıhhat sigortası sunmaktadırlar. Doğu Akdeniz Üniversitesi, adanın önde gelen bir üniversitesidir ve  öğrencilerine yönelik sıhhat sigortası sunmaktadır. Öğrenciler de her dönem bunun için ödeme yapmaktadırlar sadece bir çok yaptıkları bu ödemeden haberdar değildir.  Kıbrıs’ın kuzeyindeki bu üniversiteler öğrencileri, bu poliçelerin varlığı ve kapsamları mevzusunda bilgilendirmemektedirler.  Aşağıda, görüşülmüş olan öğrencilerin gerçek hayatta yaşadıkları deneyimlerden örnekler yer alır.

Bu mülakatlardan da görülebileceği şeklinde, yetersiz data ve yetersiz danışmanlık şekilleri, yeterince insana ulaşılamama ve kafi duyuru yapılmamasından meydana gelen problemlerin aşılmasına gerekseme vardır. Üniversite makamlarının öğrencilere bilhassa mühim bir mevzu olan sıhhat sigortasıyla ilgili yol göstermesi gerekir.

Gerçek yaşamdan örnekler

Nijerya’dan adaya ulaştıktan sonra yavaş yavaş bir yoğunluk içine girdim. Kayıt yaptırdım ve derslere gitmeye başladım. Yedi gün kadar sonrasında okul ve ortama uyum sağlama çabasının yarattığı stresten dolayı derimde kızarıklık ve kabuklanma başladı. Yardım almak için sıhhat merkezine gittim. Benden teşhis konulabilemsi için devlet hastanesinde bazı testler yaptırmam istendi.Oraya vardıktan sonrasında tüm testlerin o hastanede yapılamayacağını öğrendim vebazı testleri dışarda yaptırmam gerekti.Devlet hastanesinde yaptırdığım kontrol bedavaydı fakat öyleki bulunduğunu bilmiyordum. Okul haricinde yaptırdığım geriye kalan testler için ücret ödemem gerekti veçok pahalıydılar. Bir sıhhat poliçesi için halihazırda ödeme yaptığımı bilmediğimden doktorun yazdığı ilaçların parasını da ödedim.Param neredeyse bitmişti. Ben de data almak suretiyle yabancı talebe ofisine gittim. Orada bana bir sıhhat sigortam olduğu söylendi. Bu şekilde birşey için ödeme yaptığımı bile bilmiyordum. Bana sigortanın dar kapsamlı olduğu ve hususi sıhhat hizmetlerini kapsamadığı açıklandı. Sıhhat sigortası primlerini ödeyen öğrenciler Sıhhat Bakanlığı’na bağlı poliklinik ve hastanelerdeki tüm muayene (laboratuvar, x-ray) ve konsültasyondan hizmetlerinden parasız yararlanabiliyorlardı. Sadece daha ileri görüntüleme(MRI ve CT), ilaç ve tedavi için lüzumlu öteki cihazlar için öğrencinin ödeme yapması gerekmekteydi. Şaşırmıştım.Birçok talebe mezun olana kadar bunu bilmiyor bile ve ayrıca da sıhhat hizmetleri için oldukca para harcamış olabilirler. Bu bilginin doğruluğundan güvenli olabilmek için sıhhat merkezinin websitesine baktım. Okulun öğrencilere sıhhat sigortası poliçesi hakkındayeterince bilgilendirme yapmamış olması bana büyük bir hayalkırıklığı yaşattı.

Bu, yabancı öğrencilerin  yaşamış olduğu durumlardan yalnızca bir tanesidir. Üniversitelerin sıhhat sigortasıyla ilgili öğrencileri bilgilendirmesi gerekir. Yabancı talebe oficisi de sıhhat sigortasının yararları hakkında bilgilendirici kampanya yapması gerekir.

Örneğin ABD, Kanada ve birçok AB ülkesi şeklinde gelişmiş ülkelerde değişik kategorilerde sıhhat sigortası ya üniversiteler ve hükümet ortaklık ya da üniversiteler vasıtasıyla bilgisi sağlanan hususi firmalarca sunulur. Bunlar içinde aşağıdakiler de yer alır sadece bunlarla sınırı olan depğildir:

  • Hastane Sigortası (Kısım A) maaştan karşılanır.  Hastanelerde yataklı tedavi ve kısa dönemli hasta bakım ile palyatif bakımı ihtiva eder.
  • Tıbbi Sigorta (Kısım B) aylık primle karşılanır. Genel hekim hizmetlerini, ayakta tedavi ve tıbbi olarak gerekmesi halinde bazı fizik tedavi ve  meslek hastalıkları terapisti hizmetlerini ihtiva eder.
  • Reçeteli İlaç  (Kısım C) aylık primle karşılanır ve  reçeteli ilaçların daha makul maliyetli olmasına destek olmak ve maliyetleri düşürmek için tasarlanmıştır. Bu sigortayı hususi firmalar sunar.

Üniversiteler değişik sigorta poliçeleri sunmalıdırlar.  Talebe sıhhat sigortası mecburi olan genel hizmetlerle sınırı olan olmamalı;  adaya ulaşmadan önce arzu eden öğrencilere  poliçe kapsamını genişletme fırsatı tanınmalı.

Her öğrenciye bu şekilde bir poliçe alıp almama seçeneği tanınmalı.  Bu, sağlıkla ilgili harcamaya giren öğrencilerin stresini hafifletecektir.  Bununla birlikte da  öğrencilerin sıhhat hizmetlerine oldukca para harcamalarını engelleyecektir.


An international student struggles with health insurance and it policies.

Chidume Martins
Department of Molecular Biology and Genetics, EMU.
Nigerian Student Society

 

 

Health insurance is a type of insurance that pays for medical and surgical expenses incurred by the insured. Health insurance can reimburse the insured for expenses incurred from illness or injury, or hisse the care provider directly. Health insurance is provided by institutions in northern Cyprus as a way of enticing the students with proof of secure health care. Eastern Mediterranean university; a leading university on the island, provides insurance policy for its students. Individual students hisse for this insurance every semester but most have no knowledge about the payment they have made. These universities in northern Cyprus fail to inform their students about the availability of such policies and what it entails. Below are examples of real life experiences of some students interviewed.

As these interviews will show, there is a need to overcome problems associated with poor information and poor advisory methods, low outreach and lack of adequate publicity. University authorities should provide guidance to the students especially on the significant issue of health insurance.

Real life examples

Anonymous :

On arrival on the island from Nigeria, I gradually got into the thick of things, got myself registered and started attending classes. About a week later after, due to the stress of coping with school and trying to fit in, I started developing rashes and flaky skin. I visited the health centre in the clinic to get help. I was asked to do some tests at the general hospital to confirm my illness. After I got there, I found out that not all tests could be done in the hospital and so I had to do some tests outside. The kontrol I did at the general hospital was free but I did not know this. I had to hisse for the remaining tests outside the school that were quite expensive. Since I was not aware that I had paid for a health policy, I also paid for the drugs I was prescribed to get by the doctor. I was going broke and without money so I went to the international office for information. There, I was informed that I had a health insurance policy which I never knew I paid for and also that it özgü a limited coverage and does not cover private practice. Students who hisse insurance premiums can benefit from the consultation and examination (lab, x-rays) services in all polyclinics of hospitals under the Ministry of Health and Welfare free of charge. However, advanced imaging (MRI and CT), drugs and other apparatus required for treatment will be paid by students. I was surprised by this. Most students do not have any idea about this till they graduate and they may have spent exuberantly on healthcare. I had to go to the health centre website to be sure of this information. I was really disappointed that the school had not advertised enough to enable students to have an idea of this health policy.

This is one of the many stories international students face. Universities are meant to inform students about their health insurance. International office should also carry out publicity campaigns on the benefits of health insurance.

For example in developed countries like the US, Canada and most countries in the European Union, there are different categories of health insurance provided by either the universities in conjunction with the government or by private companies whose information are made available by the universities .They include but are not limited to:

  • Hospital Insurance (Part A) is covered through your payroll. It covers in-patient care in hospitals, short-term nursing facilities and hospice care.
  • Medical Insurance (Part B) is covered by a monthly premium. It covers general doctor’s services, outpatient care and some services of physical and occupational therapists when they are medically necessary.
  • Prescription Drug Coverage (Part C) is covered by a monthly premium and is designed to help make prescription drugs affordable and lower the costs. Private companies provide this insurance.

The universities should make available different type of insurance policies. Health insurance should not be limited to the general ones for students which are compulsory, to provide the opportunity to students who wish to extend their insurance coverage before arrival on the island.

It should be optional for each individual student to take such policy. This will relieve stress on students who are paying for health related bills. It will also aid in preventing students from spending much on health services.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.