DOLAR
32,8445
EURO
35,7218
ALTIN
2.556,76
BIST
11.053,92
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
31°C
İstanbul
31°C
Az Bulutlu
Perşembe Az Bulutlu
27°C
Cuma Az Bulutlu
28°C
Cumartesi Az Bulutlu
31°C
Pazar Açık
32°C

KAOSA YÖDAK FRENİ!

KAOSA YÖDAK FRENİ!
09.09.2023 17:20
6
A+
A-

Üniversite izinlerini ele alan ve haftalardır onlarca defa ertelenen “Ön Denetleme Kurulu”  bugün toplanıyor… Eğitim Bakanlığı ‘daha çok üniversite izini’ için bastırırken YÖDAK yeni izinlerin ‘dondurulmasını’ istiyor.

 

Ayşe GÜLER

Yükseköğrenimde ‘üniversite fazlalığı’ ile ilgili tartışmalar sürerken, Eğitim Bakanlığı’na bağlı Ön Değerlendirme Kurulu bugün toplanıyor.

Haftalardır ertelenen kurulun gündeminde heyetlerinde Eski TC’li bakan Egemen Bağış’ın da yer almış olduğu Internasyonal Aydın Üniversitesi’nin de aralarında bulunmuş olduğu 3 üniversitenin ‘ön izin’ başvurusu bulunmuş olduğu ileri sürüldü.

Vatanımızda 2017- 2018 eğitim yılı için 17 üniversite eğitim vermeye hazırlanırken, YENİ ÜNİVERSİTELERE onay yolunun açılmaya çalışılması da dikkat çekiyor.

Toplantı öncesi YENİDÜZEN’e konuşan YÖDAK Başkanı Prof Dr Akile Büke, yeni üniversite izinlerinin dondurulmasının tekrardan gündeme gelebileceğini deklare etti, “Daha ilkin izinleri dondurup, önümüzü görerek, yeniden devam etmek istedik. Yasal zemin olmadığı için yapılamadı. Ulusal Eğitim ve Kültür Bakanlığı ile yaptığımız görüşmelerde bu mevzu tekrardan gündeme gelebilir” dedi.

Kıbrıs’ın kuzeyinde üniversitelerin planlı bir halde açılması icap ettiğini vurgulayan Büke, yüksek öğrenimde kaç üniversiteye gerekseme olduğu, altyapının üniversiteleri ne kadar kaldırdığına yönelik emek harcama yapılmasının önemine değindi.

Bilinmiş olduğu suretiyle Uluslar arası Aydın Üniversitesi’nin kuruluşunda iş insanı Ata Atun ‘paydaş’ olarak olmasına karşın gelen tepkiler üstüne ‘ortaklık ve rektörlüğünden feragat etmişti.

Bu yıl Bahçeşehir Kıbrıs Üniversitesi ve Arkın Yaratıcı Sanat ve Tasarım Üniversitesi de ilave edilerek üniversite sayısı 17 olmuştu.

Haftalardır ertelenen kurulun gündeminde heyetlerinde Eski TC’li bakan Egemen Bağış’ın da yer almış olduğu Internasyonal Aydın Üniversitesi’nin de aralarında bulunmuş olduğu 3 üniversitenin ‘ön izin’ başvurusu bulunmuş olduğu ileri sürülüyor.

2017-2018 için 17 üniversite!

Öte taraftan vatanımızda 2017- 2018 eğitim yılı için 17 üniversite eğitim vermeye hazırlanmış, geçmiş dönemde faaliyette bulunan 15 üniversiteye, yeni eğitim senesinde eklenen 2 üniversiteyle beraber talebe alımları başlamıştı. Bu yıl Bahçeşehir Kıbrıs Üniversitesi ve Arkın Yaratıcı Sanat ve Tasarım Üniversitesi de ilave edilerek üniversite sayısı 17 olmuştu.

Eğitim hayatına başladıkları tarihlere gore üniversiteler şöyleki; Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) 1979; Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) 1985; Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) 1988; Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) 1990; Internasyonal Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) 1997; ODTÜ Şimal Kıbrıs Kampüsü 2003; İstanbul Teknik Üniversitesi KKTC 2011; Akdeniz Karpaz Üniversitesi (AKÜN) 2012; Girne Üniversitesi 2013; Kıbrıs İlim Üniversitesi (KİÜ) 2013; Kıbrıs Amerikan Üniversitesi (KAÜ) 2014; Kıbrıs Toplumsal Bilimler Üniversitesi (KISBÜ) 2014; Kıbrıs Sıhhat ve Cemiyet Bilimleri Üniversitesi (KSTU) 2016; Internasyonal Final Üniversitesi (UFÜ) 2016; Ada Şehir Üniversitesi (AKÜ) 2016, Bahçeşehir Kıbrıs Üniversitesi (2017); Arkın Yaratıcı Sanat ve Tasarım Üniversitesi (2017)”

 

BÜKE: “İZİNLERİN DONDURULMASI GÜNDEME GELEBİLİR”… YENİDÜZEN’e konuşan YÖDAK Başkanı Prof Dr Akile Büke, yeni üniversite izinlerinin dondurulmasının tekrardan gündeme gelebileceğini deklare etti, “Daha ilkin izinleri dondurup, önümüzü görerek, yeniden devam etmek istedik. Yasal zemin olmadığı için yapılamadı. Ulusal Eğitim ve Kültür Bakanlığı ile yaptığımız görüşmelerde bu mevzu tekrardan gündeme gelebilir” dedi.

 

YÖDAK Başkanı Prof Dr Akile Büke:
Üniversite izinlerinin dondurulması tekrardan gündeme gelebilir

YÖDAK Başkanı Prof Dr Akile Büke, yeni üniversite izinlerinin dondurulmasının tekrardan gündeme gelebileceğini deklare etti, “Daha ilkin izinleri dondurup, önümüzü görerek, yeniden devam etmek istedik. Yasal zemin olmadığı için yapılamadı. Ulusal Eğitim ve Kültür Bakanlığı ile yaptığımız görüşmelerde bu mevzu tekrardan gündeme gelebilir” dedi.

Üniversitelerin planlı şekilde açılması gerektiğine dikkat çeken Büke, “Yüksek öğrenimde kaç üniversiteye gerekseme olduğu, altyapının üniversiteleri ne kadar kaldırdığına yönelik emek harcama yapılmalı. Bu mevzular Strateji Planlama Sürecine yönelik emek harcamalar içinde içeriyor” dedi.

Kıbrıs’ın kuzeyinde üniversitelerin planlı bir halde açılması icap ettiğini vurgulayan Büke, yüksek öğrenimde kaç üniversiteye gerekseme olduğu, altyapının üniversiteleri ne kadar kaldırdığına yönelik emek harcama yapılmasının önemine değindi. Prof Dr Büke, bu konuların strateji planlama sürecine yönelik emek harcamalar içinde yer aldığını da dile getirerek, üniversitelerin toplumsal, ekonomik ve bilimsel nitelikli sürdürülebilirliklerinin de olmasının koşul bulunduğunu söylemiş oldu.

 

Vatanımızda 2017- 2018 eğitim yılı için 17 üniversite eğitim vermeye hazırlanırken, YENİ ÜNİVERSİTELERE onay yolunun açılmaya çalışılması da dikkat çekiyor.

 

Yasa önerisi hazırlanmıştı…
‘10 YIL ÜNİVERSİTE İZNİ VERİLMESİN’

Cumhuriyet Meclisi’nin Bağımsız Milletvekilleri’nden Hasan Taçoy, ‘Yeni üniversite kurma girişimlerinin 10 yıl süreyle askıya alınmasına’ ilişkin Yasa Önerisi hazırladı, Cumhuriyet Meclisi’ne sunmuştu.

Taçoy, halkın bu konudaki hassasiyeti ve mevcut üniversitelerin ekonomiye katkısını göz önünde bulundurularak yeni üniversite kurma girişimlerinin askıya alınmasıyla ilgili yasa değişim önerisinin hazırlandığını duyurmuştu.

8-9 imza var…

Yasa Önerisi’ne ilişkin YENİDÜZEN’e izahat meydana getiren Taçoy, Tavsiye’nin 8-9 milletvekilinin imzası ile Meclis’e sunulduğunu, tüm partilerin de Yasa Önerisi ile ilgili bilgilendirildiğini ifade etmişti.

Taçoy, Meclis’in ortak bir irade göstereceği beklentisini de belirttiği Yasa Önerisi ile ilgili bu süreçte, tüm kesimlerin yardımı ile yeni tartışmaların gündeme gelmemesi adına yeni üniversite kurma girişimlerinin askıya alınmasının da büyük ehemmiyet arz ettiğinin altını çizmişti.

Ayrıca Cumhuriyet Meclisi’nin Bağımsız Milletvekilleri’nden Hasan Taçoy, ‘Yeni üniversite kurma girişimlerinin 10 yıl süreyle askıya alınmasına’ ilişkin Yasa Önerisi hazırladı, Cumhuriyet Meclisi’ne sundu.

Meclis’e sunuldu…

Hasan Taçoy toplumsal medya hesabından duyurduğu Yasa Önerisi’ne ilişkin şu açıklamayı da paylaştı:

“Ülkemizin geleceğinde büyük ehemmiyet taşıyan üniversitelerimizin, gelişimine destek sağlamak amacıyla, Yüksek Tahsil Yasasında değişim yapılmasına yönelik tavsiye Meclisimize sunulmuştur. Meclisimizin, ortak bir irade göstereceği beklentisini taşıdığımız bu süreçte, tüm kesimlerin yardımı ile yeni tartışmaların gündeme gelmemesi adına yeni üniversite kurma girişimlerinin askıya alınması büyük ehemmiyet arz etmektedir”.

Sayıdaki süratli artış, kaliteyi sorgulatıyor…

Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Yükseköğretim (Değişim) Yasa Önerisi’nin genel gerekçesinde, üniversitelerin sayısının son zamanlarda süratli bir halde artmasının, hem kamuoyu, hem de rekabette olduğumuz öteki ülkelerde, ülkemizdeki eğitim standardını sorgulatır hale getirmiş olduğu ifade edildi.

Bunu etkisiyle ülkedeki yükseköğretim kurumlarına ilginin azalabileceği ve ciddi ekonomik kayıpların da yaşanabileceği endişesi paylaşılırken, üniversite açılması süreçlerine getirilecek belirli bir süre kısıtlamanın, pozitif sonuçlar yaratacağı görüşü de kaydedildi.

Yasa Önerisi ne diyor?
Satma yada hisse devretme de, ‘ÖN İZİN’ devretme de 10 yıl sonrasında!

Yasa Önerisi, Yükseköğretim kurumlarının hisselerinin, mevcut hissedarlar haricinde devredilmesi ve/yada satılmasının, faaliyete geçtikten minimum 10 yıl sonrasında Bakanlar Kurulu sonucu ile olabilmesine ilişkin düzenlemeler içeriyor.

Ek olarak Yasa Önerisi, ‘AÇMA ÖN İZİN’lerinin de hisselerinin, mevcut hissedarlar haricinde devredilmesi yüksek öğretim kurumunun faaliyete geçmesinden itibaren minimum 10 yıl geçtikten sonrasında Bakanlar Kurulu sonucu ile olabileceğine ilişkin hükümler içeriyor.

Yasa Önerisi’ndeki ‘geçiçi’ madde ile, bu yasa yürürlüğe girmeden ilkin alınan yada müracaat meydana getirilen AÇMA ÖN İZİNLERİ de bu değişim yasası kapsamına alınıyor.

10 yıl İZİN, ÖN İZİN YOK!

Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Yükseköğretim (Değişim) Yasa Önerisi’nin Geçici 2. Maddesi ise, bu yasanın yürürlüğe girmiş olduğu tarihten itibaren 10 YIL SÜRE İLE KKTC dışındaki bir yükseköğretim kurumu ile Eğitim Bakanlığı’nın yeni bir üniversite açılaması için antak kalma yapamayacağını, “AÇMA ÖN İZNİ”, ve/yada ‘Yüksek Öğretim Kurumu Açma İzni’ verilemeyeceğini düzenliyor.

Yasa Önerisi’ne gore, ülkede yükseköğretim kurumu açmak isteyen gerçek ve tüzel kişilere de 10 YIL SÜRE İLE İZİN VERİLEMEYECEK.

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.