DOLAR
32,4021
EURO
34,5337
ALTIN
2.458,34
BIST
9.814,19
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
23°C
İstanbul
23°C
Açık
Pazartesi Parçalı Bulutlu
26°C
Salı Az Bulutlu
25°C
Çarşamba Az Bulutlu
20°C
Perşembe Az Bulutlu
18°C

Temaslı tam aşılı kişiler maskeli ve semptom takip edeni ile günlük hayatlarına devam edecek

Temaslı tam aşılı kişiler maskeli ve semptom takip edeni ile günlük hayatlarına devam edecek
27.01.2024 21:00
7
A+
A-

Bulaşıcı Hastalıklar Yasası Kapsamında toplanan Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi, karantina sürelerini tekrardan düzenledi.

Tam aşılı kişilerin temaslı olması halinde maskeli olarak günlük hayatına devam etmesine karar verildi. Temaslı kişilerin kontrol yaptırmaları için belirlenen süre de kısaltıldı. Aşılı kişilerde süre 7’den 5’e, aşısızlarda 10’dan 7 güne düşürüldü.

Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin son kararlarına gore, bugünden itibaren Covid-19 pozitif kişiyle temas eden tam aşılı kişiler, semptom takip edeni yaparak ve maske takarak günlük hayatlarına devam edecek. Johnson and Johnson’dan 2 doz, öteki aşılardan 3 doz olanlar tam aşılı kabul edilecek.

“Okullarda karşı karşıya eğitim devam edecek”

Okulların pozitif olay ve temas protokolünde ise herhangi bir değişim yapmayan komite, okullarda maske, hijyen ve havalandırma kurallarına uyulmasının elzem bulunduğunu altını çizdi; bu verilerle okullarda karşı karşıya eğitimin devam edeceğini deklare etti.

Kontrol günleri

Covid-19’lu kişiyle temas eden tam aşılı kişiler semptomları olmaması halinde 5’inci gün semptomları olması halinde daha erken antijen testi yaptıracak.

Noksan aşılı yada aşısız kişilerin Covid-19’lu kişiyle temas ederse 7 gün izole olacak ve 7’nci günün sonunda PCR testi yaptıracak. Sonucun negatif olması durumunda yalıtım sona erecek. Pozitif olması halinde pozitif hasta takip süreci başlamış olacak. Daha önceki kadarda bu kişiler için belirlenen süre 10 gündü.

65 yaş ve üstündeki kişilerse 4’üncü doz aşılarının üstünden 3 ay geçmesi halinde 5’inci doz aşı yatırabilecek.

Yaşlı bakım evlerini ziyaret edecek kişilerin son 24 saatlik Covid-19 testlerini ibraz etmesi de komitenin almış olduğu kararlar içinde.

Bakanlık açıklamasında Omicron varyantıyla olay artışına işaret edilerek kapalı ve kalabalık ortamdan kaçınılması istendi

Öte taraftan Sıhhat Bakanlığı, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin kararlarıyla ilgili izahat yaparak kararları özet olarak da duyurdu.

Açıklamada, “Omicron varyantının etkisiyle tüm dünyada olduğu benzer biçimde devletimizde de olay sayıları ciddi anlamda artmaktadır. Halkımızın kapalı ve kalabalık ortamlardan kaçınması, uzun süre maskesiz geçireceği aktivitelerden uzak durması, toplumsal mesafe ve hijyen kurallarına uyması büyük ehemmiyet taşımaktadır” denildi.

İtibaren temaslılar aşılıysa maskeli olarak güncel hayatına devam edecek

Açıklamada, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin 5 Ocak 2022 Çarşamba günü almış olduğu karar doğrultusunda bugünden itibaren, Covid 19 pozitif şahıs ile temas eden tam aşılı kişiler (Jansen için 2 doz ötekiler için 3 doz) semptom takip edeni yaparak maskeli olarak güncel hayatlarına devam edeceği kaydedildi.

Bu kişiler semptomları olmaması halinde 5. gün, semptomları olması halinde  daha erken antijen testlerini yaptıracak.

Noksan aşılı yada aşısız kişiler ise 7 gün izole olacak ve 7. günün sonunda PCR testini yaptıracak. Sonucun negatif olması durumunda izolasyonları sona erecek. Pozitif olması halinde pozitif hasta takip süreci başlamış olacak.

Pozitif hastalara SMS ile telefon numarası gönderilecek ve bu numarayı arayarak şikâyetleri olması halinde arayabilecekleri hekim numaralarını alabilecekler. Ek olarak gene SMS yöntemiyle kendilerine bilezik kodu gönderilecek ve en yakın bilezik takma alanına (https://bit.ly/3sWyecV) giderek bilekliklerini takmaları istenecek.

Okullarda değişim yok

Sıhhat Bakanlığı açıklamasına gore, okulların pozitif olay ve temas protokolünde ise herhangi bir değişim yok. Okullardaki uygulama, daha önceki kararlardaki benzer biçimde devam edecek.

Aşılarınızı tamamlayın çağrısı

Açıklamada, “Halkımızın kesinlikle aşı programlarını tamamlamaları ve hatırlatma dozlarını yapmaları son aşama önemlidir. Bilinmektedir ki aşı kişilerin ağır hastalık geçirmesini engelleyecek ve böylelikle Acil Durum Hastanemizin kapasitesi zorlanmayacaktır. Sinovac sonrası çift doz Biontech meydana getiren ve son dozundan 3 ay geçen 65 yaş üstü kişiler için yeniden hatırlatma dozu yapılmaya başlanmıştır” denildi.

Sıhhat Bakanlığı Üst Komitesi’nin toplumun epidemiyolojik durumunu günlük olarak takip etmiş olduğu kaydedilen açıklamada, “Okullarımızda maske, hijyen ve havalandırma kurallarına uyulması elzemdir. Bu verilerle okullarımızda karşı karşıya eğitim devam edecektir.” ifadeleri de yer aldı.

İŞTE ÜST KURUL’UN EN SON KARARLARI

45/2018 Bulaşıcı Hastalıklar Yasası Kapsamında Toplanan Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi Tarafınca Alınan Kararlar

 • Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi tarafınca alınan ve aşağıda belirtilen kurallara uyulmaması halinde 45/2018 Bulaşıcı Hastalıklar Yasası 43 (6) maddesi uyarınca cezai işlem uygulanacaktır.
 • Uygulanacak kurallar İlçe Güvenlik Kurulları, belediyeler ve Polis Genel Müdürlüğü tarafınca denetlenecektir.

HAFTALIK COVID-19 VERİ TABLOLARI  (05.01.2022)

tablo-1-020.jpg

KARARLAR

ÜLKEYE GİRİŞ

 1. Ülkemize hava-deniz yolları ve ada dışından gelip kara sınır kapılarını kullanarak KKTC’ye giriş meydana getirecek hepimiz, seyahatten önceki son 72 saat içinde Güvende Kal Uygulaması yada www.guvendekalkktc.com internet sayfasındaki KKTC’ye giriş formu bölümünden Dijital Seyehat Belgesi oluşturması gerekmektedir.

Dijital gezi belgesini oluşturmak için:

 • Akıllı aleti olanlar, Apple Store yada Android Market’ten Güvende Kal uygulamasını akıllı cihazlarına indirerek, uygulama içinde yer edinen “KKTC’ye Giriş Formu” adımından Dijital Gezi Belgesinioluşturmaları zorunludur.
 • Akıllı aleti olmayanların ise www.guvendekalkktc.com adresinden Dijital Gezi Belgesini doldurmaları zorunludur. Doldurulan formu dijital yada çıktı olarak yanlarında bulunduracaklardır.

Ülkeye giriş kurallarına gore, karantinaya girmesi ihtiyaç duyulan kişiler Güvende Kal uygulamasında yer edinen “Bilezik İşlemleri” adımından Dijital Gezi Belgesini oluşturmaları gerekmektedir. 12 yaş altı hariç kişiler bu kapasama dahil de,ğildir.

Karantinaya girmesi gerekmeyen kişiler ise, Güvende Kal uygulamasında yer edinen “KKTC’ye Giriş Formu” adımından Dijital Gezi Belgesini oluşturmaları gerekmektedir. 6-12 yaş aralığında olan kişiler de bu bölümden Dijital Gezi Belgesini oluşturması gerekir. 

Ülkeye giriş meydana getirecek olan kişiler Dijital gezi belgesi oluştururken, aşı belgelerini ve Seyahat öncesi son 72 saat geçerli negatif PCR neticelerini cihazlarının kameralarını kullanarak, uygulama içindeki QR okuyucu ile aşı belgeleri ve PCR kontrol neticeleri üstünde bulunan QR’ı okutarak kayıt yapmaları gerekir.

 

Güvende Kal uygulaması yada www.guvendekalkktc.com internet adresinden ‘’KKTC’ye Giriş Formu’’ doldurmayıp Dijital Gezi Belgesi QR kodu oluşturmayan yolcuların KKTC’ye girişi mümkün olmayacaktır.

Dijital gezi belgesi içinde, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları HES kodlarını giriş yaparak dijital aşı belgelerini ve PCR kontrol neticelerini otomatikman biçim içine yükleyebilirler.

 

 1. Karantinaya girecek kişiler sürelerini geçirmek amacıyla taahhüt ettikleri ikamet adreslerine ya kendi araçları ile yalnız yada bir sürücü eşliğinde gideceklerdir. İkamet adreslerinde karantina kurallarına uymayan kişiler merkezi karantinaya gönderilecek, kişiler karantina ücretlerini kendileri ödeyecektir. 12 yaş altı kişilere karantina amacıyla bilezik takılmaz.

 

 1. A) ÜLKE RENKLERİ

-Ülkelerin renk kodları ile ilgili güncel tablo ve giriş kriterleri yayınlanmasından sonraki ilk Pazartesi gününden itibaren uygulanacaktır.

tablo-2-018.jpg

3 B) ÜLKE RENKLERİNE GÖRE UYGULANACAK KURALLAR

 

KOYU KIRMIZI;

 • Son 14 gün içinde bu ülkelere gezi geçmişi olan kişilerin, aşılı olup olmadığına bakılmaksızın;
 • Seyahat öncesi Son 72 saat negatif PCR sonucu
 • 14 Gün Karantina
 • Karantina sonunda Covid-19 testi alınacaktır.

 

KIRMIZI;

 • AŞILI yada HASTALIĞI GEÇİRMİŞ;
 • Seyahat öncesi Son 72 saat negatif PCR sonucu.
 • Karantinasız giriş. (3 gün süre ile ikamet edilecek yerde yalıtım önerilir)
 • Ülkeye giriş tarihinden 72 saat sonrasında covid-19 testi yapılacaktır.

 

 • Seyahat öncesi son 72 saat negatif PCR sonucu.
 • 7 Gün karantina
 • Karantina sonunda Covid-19 testi alınacaktır.

 

 

TURUNCU;

 • AŞILI yada HASTALIĞI GEÇİRMİŞ;
 • Seyahat öncesi Son 72 saat negatif PCR sonucu.
 • Karantinasız giriş

 

 

 • Seyahat öncesi son 72 saat negatif PCR sonucu.
 • 5 Gün karantina.
 • Karantina sonunda Covid-19 testi alınacaktır.

 

 

YEŞİL;

 • AŞILI yada HASTALIĞI GEÇİRMİŞ;
 • Seyahat öncesi son 72 saat negatif PCR sonucu.
 • Karantinasız giriş.

 

 

 

 

 

 

 

 1. C) GENEL KURALLAR;

 

 • AŞILI KİŞİ: Aşı programını tamamlamış. Aşağıda belirtilen aşıların 2 Dozundan, COVID-19 Vaccine Janssen / Johnson and Johnson 1. Dozundan 14 gün sonrasından itibaren.
 • SINOVAC: 2 DOZ
 • BIONTECH: 2 DOZ
 • SINOPHARM: 2 DOZ
 • COMIRNATY (Pfizer/Biontech): 2 DOZ
 • VAXZEVRIA (Astrazeneca/Oxford): 2 DOZ
 • COVID-19 Vaccine Janssen / Johnson and Johnson: 1 DOZ
 • SPUTNIK V: 2 DOZ
 • MODERNA: 2 DOZ
 • NOVAVAX: 2 DOZ
 • COVİSHİED (Astrazeneca/Oxford): 2 DOZ
 • COVAXİN: 2 DOZ
 • CANSİNOBİO: 2 DOZ

 

 • Kişiler yukarıda belirtilen aşılardan iki dozunu değişik aşı ile olmaları halinde de aşılı şahıs olarak değerlendirilecektir.
 • Covid-19 hastalığını geçirmiş ve 1 doz aşı yaptırmış kişiler aşılı şahıs olarak değerlendirilecektir.

 

 • Hastalığı geçirmiş şahıs: Gezi öncesi 180  güne kadar pozitif PCR testi sonucu ibraz etmesi. Bu kişiler aşılı şahıs kapsamında değerlendirilecektir.

 

 • 18 yaş altı çocuklar, aşılı ve yukarıda tanımda hastalığı geçirmiş anne babaları ile gelmiş oldukları ülke kategorisine gore, belirtilen PCR kontrol kuralları (6 yaşını doldurmuş çocuklar)doğrultusunda ülkeye giriş yapabileceklerdir.

 

 • Yolcular son 10 gün içinde ayak bastıkları/ bulundukları ülkeler içinde en yüksek risk grubundaki ülkeye gore değerlendirileceklerdir.

 

 • Aşağıda 5’inci maddede belirtilen hatırlatma dozu yapmayan kişiler,  ülkeye girişlerde aşılı şahıs olarak değerlendirileceklerdir. Sadece  bu kişiler ülke içinde aşısız şahıs olarak değerlendirilecek ve 5. Maddedeki Adapass sorgulamasında aşısız olarak değerlendirileceklerdir.  

 

 

ADA İÇİ SINIR GEÇİŞ KURALLARI

 1. Ada içi epidemiyolojik durum değerlendirmesi neticesinde geçişlerde “SEVİYE 3” kuralları uygulanacaktır.
 • Düzey 1: Kontrol yok, engelleme yok(14 günde toplam 0-74/100000 şahıs)

Düzey 2:Aşılı kişilere kontrol yok, aşısız kişiler  72 saatlik negatif Antijen yada PCR testi (14 günde toplam 75-499/100000 şahıs)

Aşısız 18 yaş altı öğrenciler ve Kato Pyrgos’ta ikamet eden kişiler, 7 günlük süratli negatif antijen testi yada PCR testi ile geçebileceklerdir.

 • Düzey 3: Sinovac, Sinopharm yada Sputnik aşılarının yanı sıra EMA onaylı aşıları olan çift aşılı kişiler(Johnson& Johnson ise 1. Doz aşı), son doz aşılarından 14 gün sonrasında 7 günlük  negatif süratli antijen testi yada PCR testi ile geçebilirler.

” Aşısız kişiler 72 saat negatif süratli antijen testi yada PCR testi (aşılanmamış işçiler ve sıhhat amaçlı geçecek kişiler dahil) ile geçebilirler. 

Sadece aşısız orta eğitim (ortaokul ve lise öğrencileri) ve Kato Pyrgos’ta ikamet eden kişiler, 7 günlük süratli negatif antijen testi yada PCR testi ile geçebileceklerdir. (14 günde toplam 500/100000 şahıs)

*Cenup Kıbrıs üstünden Turuncu-Yeşil Renk Kategori Ülkelerinden ülkemize gelmeyi talep eden kişiler yukarıda “1 B” maddesinde belirtilen ülke giriş kriterlerine gore işlem göreceklerdir. Sadece Turuncu Renk Kategori ülkelerinden ülkemize gelecek AŞILI KİŞİLER son 72 saatlik PCR testini ibraz edememeleri halinde, kara sınır kapılarından PCR testi yaptırmaları koşulu ile ülkemize giriş yapabileceklerdir.

*Turuncu-Yeşil Renk Kategori ülkelerinden gelen ve 10 günden fazla Cenup Kıbrıs’ta kalan kişiler ülkemize geçmeyi talep etmeleri halinde Ada İçi Sınır Geçişleri kuralları kapsamında işlem göreceklerdir.

* Cenup Kıbrıs’a gelen kişiler 10 gün süre ile Cenup Kıbrıs’ta bulunmaları halinde, ada içi sınır geçiş kuralına haiz olacaklardır.

* Ülkemize Cenup Kıbrıs’tan otobüs ile düzenlenecek gezinsel turlarda, Turuncu-Kırmızı ülkeden gelen aşısız turistler son 72 saat içinde yapılmış negatif PCR/ son 48 saat içinde yapılmış negatif antijen testlerini ibraz etmeleri kaydı ile günübirlik geçiş yapabileceklerdir.

ADAPASS  SORGULAMASI

 1. MEKAN/SEKTÖR/AKTİVİTE/ETKİNLİKLERE GİRİŞ YAPACAK KİŞİLERİN ADAPASS SİSTEMİ ÜZERİNDEN KONTROL EDİLECEK AŞI VE PCR KRİTERLERİ AŞAĞIDAKİ TABLODA BELİRTİLMİŞTİR.

333-003.jpg

 • Minimum çift doz aşı yaptırmamış (johson için tek doz) kişilerin kapalı alanlara girmeleri yasaktır. Ek olarak kişilerin çift doz aşı yaptırmış olsa bile (johson için tek doz aşı) hatırlatma dozu yapmamaları halinde bu kişiler bir tek süpermarket/market, devlet daireleri, perakende satış mağazaları, açık alan ekip sporları ve bankalara son 72 saatlik negatif pcr testi yada son 48 saatlik negatif antijen testi ile giriş yapabileceklerdir.
 • Adapass sorgulaması  12 yaş ve üstü için mecburi olup kimlik kartı ile beraber yapılmalıdır.12-18 yaş aralığı için Adapass sorgulaması Adapass kartı, aşı kartı ve kontrol netice belgesi ile yapılabilir. 
 • Yukarıda tabloda belirtilen mekan/sektör/aktivite/etkinliklerin girişlerinde Adapass sorgulamalarının etken kontrolünün yapılabilmesi amacıyla yetkili biri bulundurmak zorundadırlar. 
 • COMIRNATY (Pfizer/Biontech)

VAXZEVRIA (Astrazeneca/Oxford)            aşılarını yaptıran ve 2. Dozlarının üstünden 6 ay

MODERNA                                                                                geçen kişiler;

 

CORONAVAC (Sinovac) aşısını yaptıran ve 2. Dozlarının üstünden 3 ay geçen kişiler;

COVID-19 Vaccine Janssen / Johnson and Johnson aşısı yaptıran ve üstünden 3 ay geçen kişiler;

3.Doz aşılarını yaptırmamaları halinde ülke içinde aşısız şahıs olarak kabul edilecek ve Adapassları iptal edilecektir.

Not: Hastalığı geçirmiş kişiler 90 güne kadar aşılı şahıs olarak değerlendirilmeye devam edeceklerdir.  

 1. Devletimizde etkinlik gösteren ve aşağıda belirtilen sektörlerde çalışan aşılı kişiler her 14 günde bir, aşısız kişiler ise her 7 günde bir antijen testlerini yineleyeceklerdir.

 

TABLO: SEKTÖR ÇALIŞANLARININ YAPMASI GEREKEN TESTLER

444-002.jpg

 1. Laboratuvar Komitesi’nin önerisi ile devletimizde kullanılan Covid-19 testlerinin (PCR/antijen testleri) CE-IVD sertifikası olması zorunludur.
 2. Kişiler isteğe bağlı olarak Eczanelerden temin edebilecekleri antijen testi ile “Kendi Kendine Kontrol” yapabileceklerdir. Sadece kendi kendilerine yapacakları testler Adapass sistemine giriş yapılmayacak ve herhangi bir yerde kullanılmayacaktır. Kendi kendine yaptırdıkları testin pozitif çıkması halinde 0539 117 5223 no’lu telefon numarasına çift çizgi görülecek şekilde kontrol kitinin(kasetinin) fotoğrafını Whatsapp uygulaması üstünden bildiri göndermeleri gerekmektedir.
 3. Tüm işletmelerde kapalı alanlarda her 3 m2’ye bir şahıs açık alanlarda ise her 2 m2’ye bir şahıs düşecek şekilde şahıs alınacaktır.Hijyen ve dezenfekte koşullarının hem işyerinin içinde hem de giriş ve çıkışlarda uygulanması zorunludur. Belirtilen tedbirleri almak ve uygulamak işyerlerinin sorumluluğundadır. Tüm kapalı ve açık alanlarda maske takmak, toplumsal mesafe kuralına uymak zorunludur.

-İnternet kafelerinde kişiler bilgisayarları azami 2 saat kullanabileceklerdir.

-Beyazperde, kapalı konser, tiyatro salonları yarı kapasite ile hizmet verecek olup yiyecek servisi yapılmayacaktır.

-Bet ofislerinde yiyecek servisi yapılmayacaktır.

 1. Yaşlı bakım evlerini ziyaret edecek kişiler son 24 saatlik covid-19 testlerini ibraz etmek zorundadırlar.
 2. Mevcut koşullar dikkate alındığında karantina sürelerinin  tekrardan düzenlenmesine karar verilmiştir.Buna gore Covid 19 pozitif şahıs ile temas eden tam aşılı kişiler (jansen için 2 doz ötekiler için 3 doz ,) semptom takip edeni yaparak  maskeli olarak güncel hayatlarına devam edecektir.Bu kişiler semptomları olmaması halinde 5. gün ,semptomları olması halinde  daha erken antijen  testlerini yaptıracaklardır.

Noksan aşılı yada aşısız kişiler ise 7 gün izole olacak ve 7.günün sonunda PCR testini yaptıracaklardır.Sonucun negatif olması durumunda izolasyonları sona erecektir. Pozitif olması halinde pozitif hasta takip süreci başlayacaktır.

12-Covid-19 pozitif kişiler, uygun görülmesi halinde el bileziği ile karantina sürecini Ek 1’de belirtilen koşullara bağlı olarak evinde geçirebilecektir.

İLK VE ORTA EĞİTİM KURALLARI

 1. Meydana getirilen emekler ve kılavuzlar incelenmiş olduğu süre hususi eğitim, okul öncesi, ilk ve orta eğitim 2021-2022  Öğretim Yılı’nın aşağıda belirtilen tedbirler kapsamında tam zamanlı açılması uygun görülmüştür.

Her okul  “Okul Pandemi Kurulu” oluşturmakla yükümlüdür. Bu kurul, Sıhhat Bakanlığı ile eşgüdümlü çalışacaktır ve minimum 2 kişiden oluşacaktır. (250 öğrenciye kadar 2 şahıs, her 250 üstü öğrenciye +1 şahıs) Oluşturulan kurulun sorumlusunun yazışma detayları Sıhhat Bakanlığı’na iletilmesi gerekmektedir.

Ulusal Eğitim ve Kültür Bakanlığı tarafınca belirlenen Pandemi Kurulu temsilcileriyle Bulaşıcı Hastalıklar Üst Kurulu minimum ayda bir olmak suretiyle durum değerlendime toplantıları yapmış olacaktır.

 1. Taşımacılık
 • Okul otobüslerinde talebe, sürücü ve gözetmenler maske takacaklardır.
 • Okul otobüslerine girişlerde el dezenfeksiyonu bulundurulacaktır.
 • Okul otobüslerinde bulunan gözetmenler öğrencilere semptom sorgulayacak, ateş, boğaz ağrısı, öksürük vb. semptomu bulunan öğrenciler otobüse alınmayacaktır.
 • Okul pandemi kurulları taşımacılık meydana getiren araçların dezenfeksiyonu ve taşımacılık ile ilgili öteki tedbirlerin takip ve denetiminden görevli olacaktır.
 • Okul otobüslerine alınan öğrenciler toplu taşımalarda her gün aynı koltuğa oturtulacaktır.
 • Bu kuralların uygulanmasında taşımacılık şirketleri ve pandemi kurulları görevli olacaktır.
 1. Maske
 • Tüm okul çalışanlarının (taşımacılık çalışanı dahil) maske takması zorunludur.
 • 6 yaş ve üstü öğrencilerin maske takması mecburi olacaktır. 2-6 yaş arası öğrencilerin ise derslik içinde ve kapalı alanlarda maske takması önerilir.
 • Okul Pandemi Kurulları tarafınca maske kullanımı ile ilgili eğitim verilecektir.
 • Kumaş maske takan öğrencilerin maskelerini günlük olarak yıkamaları gerekmektedir.
 1. Giriş-Çıkışlar
 • Okul giriş ve çıkışlarında, yoğunluk yaşanmaması amacıyla okul yönetimi yada Okul Pandemi Kurulları tarafınca görevliler belirlenecektir. Toplumsal mesafe gözetilerek giriş ve çıkışlar sağlanacaktır.
 1. Derslik
 • Derslik içinde çalışan,6 yaş ve üstü öğrencilerin maske takması zorunludur. 2-6 yaş arası öğrencilerin maske takması önerilmektedir.
 • Mümkün olduğunca derslik içinde (bilhassa 2-6 yaş arası talebe sınıfları) toplumsal mesafenin sağlanması gerekmektedir
 • Sınıfların havalandırılması ve dezenfeksiyon kurallarına uyulması gerekmektedir.
 • Derslik öğretmenleri derslik girişlerinde öğrencilere semptom sorgulayarak  ateş, öksürük, boğaz ağrısı vb. Semptomu olan öğrenciler evlerine yollayacaktır.
 1. Dezenfeksiyon
 • Okul Pandemi Kurulları tarafınca el dezenfeksiyonu ile ilgili eğitim verilecektir.
 • Okul yönetiminin uygun göreceği bölgelere el dezenfektanı konulması gerekmektedir.(kantin, yemekhane vb.)
 • Ulusal Eğitim ve Kültür Bakanlığı tarafınca hazırlanan kitapçıkta belirtilen dezenfeksiyon işlemlerine uyulması gerekmektedir.
 • Okul içinde dezenfeksiyon Okul Pandemi Kurulları tarafınca denetlenecektir.
 1. Solunum
 • Teneffüslerde yığılmaların önlenmesi amacıyla sınıfların dönüşümlü olarak teneffüslere çıkması gerekmektedir.
 • Kantinlerde yığılmaların önlenmesi amacıyla okul yönetimi tarafınca lüzumlu düzenlemenin yapılması gerekmektedir.
 • Yemekhanelerde yığılmaların önlenmesi amacıyla sınıfların dönüşümlü olarak yiyecek aralarına çıkması gerekmektedir.
 1. Ortak Kullanım Alanları
 • Okul içinde bulunan tuvaletler çoğunlukla dezenfekte edilecektir .
 • Ortak kullanım alanı olarak kullanılan öğretmenler odasında devamlı maske takılacak ve toplumsal mesafe kuralı gözetilecektir.
 • Ortak kullanım alanı olarak kullanılan öğretmenler odasının havalandırılması ve sıkça dezenfekte edilmesi gerekmektedir. 
 • Okul içinde ortak kullanım alanlarının denetiminde Okul Pandemi Kurulları görevli olacaktır.
 1. Etkinlikler
 • Okul içinde toplu etkinlik yapılması halinde maske ve toplumsal mesafe kurallarına dikkat edilecektir. Bu etkinliklerin sınıflar arası etkileşimin en aza indirilerek gerçekleştirilecektir.
 1. Hastalık
 • Öksürük, tat koku kaybı,  boğaz ağrısı vb. semptomu bulunan evlatların okula gönderilmemesi mevzusunda veliler uyarılmalıdır.
 1. Covid-19 Pozitif Hasta ve Temas
 • Covid-19 pozitif hasta ve temaslıların takip edeni her okulda oluşturulan Okul Pandemi Kurulları ve Sıhhat Bakanlığı temas ekibinin istişaresi ile yönetilecektir.
 1. Testler
 • Okulda vazife alan kişiler, aşılı olmaları halinde(tarama amaçlı) her 14 günde bir, aşısız olmaları halinde her 7 günde bir antijen testlerini yineleyeceklerdir.
 • Okul öncesi öğrenciler için tarama testi mecburi değildir. Sadece bu öğrenciler ile aynı evde yaşayan bir veliden, aşılı olmaları halinde her  14 günde bir, aşısız olmaları halinde her 7 günde bir, antijen testi talep edilecektir.
 • İlköğretim(1. Sınıftan 5. Sınıfa kadar) öğrencileri her 7 günde bir antijen testlerini yapabilirler. Sadece bu öğrencilerin yapamaması halinde aynı evde yaşayan bir veliden aşılı olmaları halinde her 14 günde bir, aşısız olmaları halinde her 7 günde bir antijen testi talep edilecektir.
 • 6. Sınıftan itibaren(6. Sınıflar dahil) öğrenciler her 7 günde bir antijen testlerini yineleyeceklerdir.
 • Okul çalışanlarına ve öğrencilerine Sıhhat Bakanlığı tarafınca random testler yapılacaktır.

Eğitimlerini görecekleri işyerleri için uygulanan kurallar çırak öğrenciler de ilgilendiriyor olacaktır.

 1. Yüksek Öğretim Kurumları Ulusal Eğitim ve Kültür Bakanlığı tarafınca yapılacak plan ve program çerçevesinde açılacaktır. Her üniversite kendi Okul Pandemi Kurulu’nu oluşturacaktır. Yurt dışından gelecek olan öğrenciler belirlenen ülke giriş kriterlerine gore giriş yapabileceklerdir.

Yüksek Tahsil Kurumları, Pandemi Komisyonları oluşturacaktır. Bu komisyonlar maske, mesafe ve hijyen kuralları göz önünde bulundurulması koşuluyla Ulusal Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın belirlediği kriterler çerçevesinde pandemi fiil planı oluşturacak ve uygulayacaktır.    

 1. Devletimizde düzenlenecek internasyonal sınavların aşağıda belirtilen koşullar kapsamında gerçekleştirilmesi uygun görülmüştür.

Sınava katılacak kişilerin ve gözetmenlerin aşılı olması halinde son 7 gün içinde aşısız olmaları halinde ise son 48 saat içinde yapılmış antijen kontrol sonuçlarının olması,

– Imtihan alanının havalandırılması amacıyla kapı ve pencerelerin devamlı açık tutulması,

– Imtihan alanına girecek kişilerin imtihan süresince kişisel koruyucu ekipmanlarını kullanımı,

-Imtihan alanında masaların toplumsal mesafe kurallarına uyulacak şekilde düzenlenmesi

-Imtihan alanına girişte dezenfektan yerleştirilmesi kaydı ile yapılması uygun görülmüştür.

 1. Okulların Pozitif Olay ve Temas Protokolü
 • Evden çıkmadan, otobüse binmeden ve okula girmeden kesinlikle semptom sorgulaması yapılacak. Semptom gösterenler (Öğretmen, çalışan yada talebe) okula alınmayacak. Kontrol halletmeye yönlendirilecek.
 • Sınıfta bir öğrencinin semptom göstermesi halinde, talebe kontrol yapmak suretiyle yönlendirilecek. Kontrol sonucu negatif ise okula dönecek.
 • Öğrencinin kontrol sonucunun pozitif çıkması halinde; sınıftaki tüm öğrenciler mümkünse ayni gün, değilse bir sonraki gün pcr kontrol taraması yaptırmak ve kontrol sonucu çıkana kadar evde izole olmak suretiyle eve gönderilir. Bu sınıfa giren öğretmenlere de PCR kontrol taraması yaptırılır.  Okul pandemi kurulu, derslik listesini temaslı ekibine iletecektir.
 • Sınıfta meydana getirilen bu tarama sonucunda, aynı sınıftan 3 yada daha çok kişinin pcr testinin pozitif çıkması halinde, sınıfın geri kalanı yakın temaslı sayılacak ve aşılı ise 7, değilse 10 gün süre ile evde izole olacaklardır. Öğrencilerin, yakın temaslı olduğu sürede eğitimleri uzaktan eğitim şeklinde devam edecektir. Bu süreçte kişiler bireysel olarak yakın yada uzak temaslı olduklarına karar veremezler. Yakın temas yada temas durumuna Sıhhat Bakanlığı TEMASLI TAKİP BİRİMİ karar verecek ve verilecek karar doğrultusunda okul yönetimi yada okul pandemi kurulları aracılığı ile sınıfa bildirilecektir.
 • Meydana getirilen taramanın sonunda sınıfta 3 kişiden azca kişide pcr pozitif çıkması halinde pozitif kişiler ve Temaslı Takip Birimi tarafınca belirlenen yakın temaslı kişiler, izolasyona gönderilecek geriye kalan derslik maskelerini takmak ve öteki sınıflar ile temas etmemek sureti ile okulda eğitimlerine devam edeceklerdir.
 • Pozitif çıkan öğrenciler ise; evimizdeki izlemin 10. gününde öğrencilere denetim PCR yapılır. Kontrol sonucu negatif ise ev karantinası sonlandırılır. Kontrol sonucu pozitif ise hastaların karantina süresi 14 Günde sonlandırılır.
 • Pozitif kişinin evde nefes darlığı göğüs ağrısı ve mevcud bulgularında (ateş, öksürük halsizlik, başağrısı vb.) artış olursa kendilerine verilen hekim numarasını arayıp data vermek zorundadırlar.
 • Öğretmenin pcr testinin pozitif olması durumunda, Temaslı takip biriminin belirlediği yakın temaslı kişiler pcr testi için yönlendirilecektir.
 • İzolasyon süresince COVİD-19 emaresi gösteren temaslılar durumu 1102’ye bildireceklerdir.
 • Okul pandemi kurulları, idarecileri ve müdürleri derslik kapatma yetkisine haiz değildirler.

 

TAŞIMACILIK

 1. Otobüs, minibüs, “T izni” olan taksi, gezinsel minibüs izinli vb. taşımacılık meydana getiren araçların sürücü yanlarına yolcu alınmayacaktır. Otobüs, dolmuş ve minibüslerde yolcuların sürücü koltuğunun bir arka koltuğunu boş bırakacak şekilde oturma düzeni ile yolcu taşınacaktır.

Toplu taşımayı kullanacak 12 yaş ve üstü aşılı kişiler (1. Dozunu yaptırmış 2. Doz zamanı hemen hemen gelmeyen kişiler dahil) seyahat öncesi adapass/aşı kartlarını göstereceklerdir. Aşısı olmayan kişiler ise son 72 saatlik PCR/ son 48 saatlik antijen testlerini göstereceklerdir.

Seyahat esnasında ve sonrasında araçlar kesinlikle havalandırılacaktır. Araçta sürücü ve yolcular maske takacaktır. Her seferden sonrasında araçlar dezenfekte edilecektir. 

 1. Devletimizde düzenlenecek vapur seferlerine günde azami 4 sefer ve her seferde 350’er şahıs (askerler hariç) bulunacak şekilde yolcu kabul edilmesi lüzumlu görülmektedir.

 

Ülkeye limanlarımızdan (Girne ve Gazimağusa) mal sevkiyatı amacıyla giriş meydana getiren tır şoförleri son 72 saat içinde yaptırmış oldukları PCR testlerini ibraz edeceklerdir. Tır şoförlerinin kontrol sürelerinin son 72 saati aşması halinde giriş limanlarında yapılacak olan antijen testlerinin negatif olması koşuluyla giriş yapabileceklerdir.  Ek olarak her iki limandan Karar 1’deki ada dışı giriş kriterlerine gore yolcu girişi yapılabilir.

 

 1. Ülkemize havayolu ile gelen uçaklarda görevli olan çift aşılı uçucu personelin kontrol sürelerinin son 72 saati aşması halinde havaalanlarında yapılacak antijen testlerinin negatif olması koşulu ile giriş yapabileceklerdir.

DİĞER KURALLAR

 1. Nişan, nikah, düğün, sünnet törenleri, düğün öncesi partilerin kapalı alanlarda yapılması halinde ise her 3 m2’ye bir şahıs düşecek şekilde konuk kabul edilecektir.  Yemekli/kokteyli düğünlere aşısız şahıs kabul edilmeyecektir.

-Törene katılacak hepimiz  düğün tarihinden önceki son 48 saat içinde PCR/son 24 saat içinde antijen testlerini yapacaklardır.

-Merasim ve partilerde maske takılacak, oturma düzeni toplumsal mesafe kuralı gözetilerek düzenlenecek, kutlama yapılmayacak, takı – para sandık içine atılacaktır. Toplumsal mesafeyi bozacak seviyede yakın mesafeli oyun, halay ve dans yapılmayacaktır.

 1. İşçi yatı evlerinin pandemi kuralları kapsamında toplumsal mesafe ve iyi havalanan bölgeler olması gerekmektedir. Ortak kullanım alanlarında toplumsal mesafe ve hijyen kurallarına azami dikkat edilecektir. İşçi yatı evlerinde konaklayan işçiler her 14 günde bir antijen testlerini yineleyeceklerdir.
 2. Tüp Bebek tedavisi sebebiyle ülkemize giriş meydana getirecek kişiler Madde 1 ve Madde 2’de belirtilen giriş kriterlerine gore işlem göreceklerdir. Tedavi amacıyla karantina otellerinden Tüp Bebek Merkezleri’ne gitmesi planlanan kişiler, son 72 saat içinde meydana getirilen negatif PCR yada son 48 saat içinde meydana getirilen antijen kontrol neticeleri ile karantina otelinden 3-4 saatliğine alınıp tedavi sonrası yeniden karantina oteline bırakılacaktır. Karantina otelinden alınan kişinin sorumluluğu tamamen Tüp Bebek Merkezi Görevli Müdürüne ilişkin olacaktır. Karantina otellerinden alınıp tüp bebek merkezine götürülecek her şahıs için hazırlanan taahhüt formu Görevli Müdür tarafınca imzalanarak bu formlar Sıhhat Bakanlığı Koordinasyon Kurulu’na tedavi izni için başvurulurken ibraz edilecektir.

 

 1. Ev ziyaretlerinin mümkün olduğunca yapılmaması önerilir. Bir evde 10’dan fazla kişinin bir araya gelmesi yasaktır.  Bir araya gelenlerinde son 72 saatlik negatif PCR/son 24 saatlik negatif antijen testi yapması gerekmektedir.
 2. Yılbaşı organizasyonları bir tek aşılı kişilerin iştirakı ile düzenlenecektir. Açık ve kapalı alanların metrekare kurallarına uyularak şahıs kabul edilecektir. Aşısız kişiler bu organizasyonlara katılmayacaktır. Düzenlenecek etkinliklere katılacak aşılı kişilerin ise son 72 saatlik negatif PCR testlerni yada son 48 saatlik negatif antijen testlerini ibraz etmeleri gerekmektedir. Yurtdisindan gelen kisilerin ülkeye girişte gösterdikleri kontrol geçerli olacaktır. Buna bağlı olarak okullarda, ofislerde ve devlet dairelerinde toplu yılbaşı organizasyonları düzenlenmeyecektir.
 3. Fiil, miting ve benzeri organizasyonların kapalı alanlarda düzenlenmesi halinde, her 3m2’ye bir şahıs düşecek şekilde şahıs alınacaktır. Aşısız kişiler son 72 saatlik negatif PCR/ son 48 saatlik negatif antijen testlerini ibraz etmeleri ve maske mecburi olacaktır. Düzenlenecek organizasyonların yemekli/kokteyli olması halinde kişiler aşılı/aşısız olmaları farketmeksizin son 72 saatlik negatif PCR/ son 48 saatlik negatif antijen testlerini ibraz edeceklerdir. Açık alanlarda düzenlenecek organizasyonlar ise toplumsal mesafe kuralları gözetilerek gerçekleştirilecek ve  maske mecburi olacaktır.
 4. Omikron varyantının devletimizde de görülmesinin  peşinden Komitemiz tarafınca “Aşı Şeması” yeniden değerlendirilip asağıdaki benzer biçimde güncellenmiştir.

555-005.jpg

**AŞI ŞEMASI TAMAMLANMADAN VEYA HİÇ AŞILANMADAN Covid 19 hastalığını geçirmiş kişilerin negatifleşme tarihlerinden 1 ay sonrasında aşılanmaya başlamaları gerekmektedir.

66663.jpg

7777.jpg

EK 1 COVİD-19 POZİTİF HASTALARIN  EVDE İZOLASYONU

Lüzumlu ev koşulları

 1. Pozitif kişilere ev karantinası uygulamasının yapılabilmesi için, evimizdeki (konut, yurt, lojman v.b) öteki bireylerle temas olmayacak şekilde kişiye ilişkin ayrı bir oda olması zorunludur. Ev içinde aynı banyo ve tuvaletin kullanılması halinde bu bölgeler her kullanım sonrası dezenfekte edilir.Dezenfeksiyon %1 oranında sulandırılmış çamaşır suyuyla yapılır. (10 litre su içine 1 ufak çay bardağı çamaşır suyu konulur.)
 2. Ev karantinasına alınan covid-19 pozitif şahıs bilezik ile seyretme alınır. Karantina süresince evden çıkamaz  (bir tek acil durumlarda karantina merkezinin bilgisi doğrultusunda çıkabilir)
 3. Covid-19 pozitif kişinin karantinaya alındığı eve ziyaretçi kesinlikle kabul edilemez.

Sürecin İşleyişi

 1. Kişilerin, Covid 19 PCR kontrol sonucunun pozitif olduğu ile ilgili gelen bildiri akabinde yalıtım süreci adım atar (0. Gün)
 2. Başka bir kontrol merkezine giderek kontrol tekrarı yapılmaması bulaşı artırmaması açısından önemlidir.
 3. İzolasyon süreci 7 gündür. Yedinci günün sonunda hastalara denetim PCR testi yapılır. İzolasyon süreleri tamamlanmadan meydana getirilen PCR kontrol neticeleri geçersiz sayılacaktır. Kontrol sonucu pozitif ise hastaların karantina süresi 14 günde sonlandırılır.
 4. Temas takip  ekibi  tarafınca hastaneye çağırılan kişiler Pandemi Hastanesine gelmiş olarak değerlendirmeleri yapılarak evde yada hastanede izlenmesine kararverilir.. Evde izlenilmesi uygun görülen hastalara bilezik takılır ve hekim bağlantı numarası verilir. Ev,iş toplumsal etkinlik alanlarındaki yakın temaslıları mevzusunda data alınır.
 5. Pozitif kişinin evde nefes darlığı göğüs ağrısı ve mevcud bulgularında (ateş, öksürük halsizlik, başağrısı vb.) artış olursa kendilerine verilen hekim numarasını arayıp data vermek zorundadırlar.

Not  Covid-19 pozitif şahıs,  çocuk olduğu yada   bakıma muhtaç olduğu vb nedenle  karantinaya bakıcı kişiyle beraber girmişse , hastanın testi negatif olduğunda, bakıcısının testi negatif olsa bile bakıcı şahıs aşılı ise 7 gün aşısız ise 10 günlük temaslı karantinasına alınır.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.